| bleakk a întrebat:

Cum pot invata o limba straina? Daca veti spune sa citesc materiale/sa urmaresc filme in limba respectiva,iar eu nu cunosc nici o boaba cum se pot lega informatiile, daca nu caut niciun cuvant prin traducere?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Crede-mă, doar vizionând filme cu subtitrări poţi învăţa în câteva luni sau ani, depinde, cam orice limbă.
Însă, desigur, pentru gramatica va trebui să deschizi şi nişte cărţi, poate să-ţi iei şi un profesor.
Dar aşa, cât să te descurci şi să înţelegi ce ţi se spune când ţi se spune, e suficientă familiarizarea cu limba prin filme, muzică, desene animate...

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Filmele in limba respectiva si cu subtitrare in limba romana sunt excelente. Pentru ca auzi limba straina vorbita si citesti traducerea. In plus, in filme, se foloseste un numar relativ mic de cuvinte si expresii pe care, tot auzindu-le, le inveti.
De asemenea, poti sa citesti povesti in limba straina! Povesti arhi-ultra-super cunoscute: Cenusareasa, Alba ca Zapada...Asa ceva. Povestile astea le cunosti foarte bine, deci va fi foarte usor sa faci conexiunile.
Si, in ultima instanta, mai sunt si site-uri pentru invatat limbi straine, dar trebuie sa scotocesti adanc internetul, pentru ca multe astfel de site-uri iti ofera 3-4 lectii gratuite, dupa care trebuie sa te abonezi. Pe bani!

| bleakk explică (pentru ardnaxur1961):

" Pentru ca auzi limba straina vorbita si citesti traducerea."
Deagaba auzi, daca nu ai idee cum se scrie avand in vedere ca exista anumite reguli gramaticale si ortografice.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru început caută filme cu subtitrare în română!

| bleakk explică (pentru NOname):

Plecand de la premisa ca persoana nu stie o boaba, consider ca este aproape inutila aceasta modalitate avand in vedere pronuntia trebuie inteleasa si auzita si ea clar, iar in filme, lasa de dorit. Cred ca pentru filme trebuie sa ai ceva experienta.

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

Crede-mă, doar vizionând filme cu subtitrări poţi învăţa în câteva luni sau ani, depinde, cam orice limbă.
Însă, desigur, pentru gramatica va trebui să deschizi şi nişte cărţi, poate să-ţi iei şi un profesor.
Dar aşa, cât să te descurci şi să înţelegi ce ţi se spune când ţi se spune, e suficientă familiarizarea cu limba prin filme, muzică, desene animate...

| IsabelaIssa a răspuns:

Iti iei un dictionar de expresii. Acolo o sa scrie si in paranteza cum se pronunta, cum se scrie si traducerea. Eu asa am invatat, apoi filme, muzica si statul cu oamenii din tara respectiva dar poate la tine nu e cazul.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Intai si intai ai avea nevoie sa cunosti niste cuvinte esentiale...gasesti la biblioteca astfel de dictionare cu acele cuvinte, ceva mai uzuale. Le scrii frumos de multe ori pe mai multe coloane si te gandesti la ele in acest timp.
Dupa ce inveti mai multe astfel de cuvinte o sa poti sa citesti texte foarte mici ca sa cauti alte cuvinte noi pe care sa le inveti.
Dupa iti iei un ghid de pronuntie pentru limba respectiva si incerci sa inveti sa citesti. Repeti singur/a in fata oglinzii pana cand iti iese.
Eventual daca nu intelegi ceva faci 2-3 ore de meditatii...
Daca nu intelegi o boaba atunci cauta pe la biblioteci carti precum "Engleza/Franceza/Germana (sau ce limba vrei tu) fara profesor."
In astfel de carti te invata in romana lucrurile esentiale pe care ti le-ar spune si un meditator despre acea limba. Te ajuta atat la pronuntie cat si la traducere. Acum nu stiu daca gasesti la orice biblioteca dar merita sa incerci.
Succes!

Ps: Poti sa urmaresti filme in limba respectiva dar sa ai si subtitrare in romana. O sa tii minte astfel unele cuvinte, eu am tinut minte multe expresii in japoneza intrucat ma uit des la anime-uri deci totul este posibil.