| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de frica de boli și accidente?
De ceva vreme în coace am o frica teribila de boli,accidente,durere și toate în urma uneia. Dacă am avut o problema cu stomacul și am mers la medic sau urgente de acolo orice mica înțepătura sau durere îmi provoacă chiar și atacuri de panica.În urma unui accident la picior am atacuri de panica și dacă am călcat un pic sucit. Îmi este foarte frica de imobilizare la pat,internări sau operații și din cauza asta nu pot sa îmi trăiesc viata liniștita,sa muncesc liniștita, sa trac strada.
Poate sa fie din cauza durerilor simțite atunci sau din cauza ca sunt stresata și am probleme și fără sa vreau îmi induc cumva panica?
Cum sa scap de asta?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Trebuie să mergeți la un medic psiholog. El vă recomandă tratamentul necesar. Doar, că problema este undeva din subconștient, din copilărie. Ar fi bine să aveți o discuție cu părinții și să aflați dacă cumva când erați mică, un medic v-a vorbit urât, a urlat. Nu este ceva normal a vă panica la doctor. Ar trebui să găsiți un doctor care face și hipnotizează, căci așa ați putea să aflați ce s-a întâmplat în trecut.
Vă urez sănătate!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare(poveste lunga) nu pot sa spun ca am scapat de tot de problema dar oarecum sunt mai bine. Nu am mers la psiholog, am vorbit despre asta cu parintii, cu sora mea si incerc sa ma incurajez singura ca totul va fi bine, nu am de ce sa ma tem, nu voi pati nimic etc. Totul trebuie sa vina de la tine, evident rezultatul va aparea dupa o perioada mai lunga de timp.
Mai exista si varianta sa mergi la psiholog.