| DracuIa a întrebat:

Cum pot scapa de gandirea perfectionista?
Daca sunt o persoana creativa, a fi si perfectionism pe langa mi se pare un dezavantaj si am sa va explic pe scurt de ce.(desi cred ca v-ati dat deja seama)
In ideea de a face si a duce totul la perfectie, pentru ca de cele mai multe ori din pacate nu reusesc si ma lovesc de "frica" sa-i zic asa in a numai duce la bun sfarsit nici una dintre idei. Efectiv plafonare. Ati trecut si voi prin asta?(banuiesc ca macar odata)
Voi sunteti afectati de perfectionism?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și da, și nu. Am fost și m-am lecuit.
Spui a duce totul la perfecție.
Definește totul. Înlocuiește totul cu ceva concret.
Definește perfecțiunea și rolul ei în rezultatul dorit, pentru un obiectiv concret.

| Mosotti a răspuns:

Perfectionismul tau vine dintr-o problema psihologica, dintr-o problema pe care ai avut-o in trecut si n-ai constientizat-o, daca nu reusesti sa rezolvi singur gandind ca e absurda gandirea ta, consulta un psiholog si se va rezolva sigur.
Nu e nou cazul tau, se cunoaste asta, si asa se rezolva.

Eu nu sunt afectat de perfectionism, nu e nevoie sa fie totul la perfectie, fac un lucru si cat iese, aia e, nu e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvoltă-ți inventivitatea, ia lucrurile pe toate părțilele, fii deschis să improvizezi când creezi, muncește și insistă până ești mulțumit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt, recunosc.
Am cateva tabieturi pe care daca nu le urmez nu ma simt confortabil.
De exemplu, nu pot merge la culcare daca nu am toata casa si obiectele in ordine, si daca merg la toaleta inainte.
Am si cateva ticuri verbale si gestuale dar care nu sunt sâcâitoare si pe care ma pot abtine sa nu le fac in public. Sunt o forma de destrasare pentru mine.
In plus, am zile si ore fixe de facut curatenie in casa iar daca nu le pot face imi creaza o stare proasta, de discomfort.
In plus, imi place ca toate obiectele, inclusiv hainele si incaltamintea, sa le asez pe categorii, la linie, ca si in magazine.