| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii si ce sa le spun ca sa ma lase sa ma transfer la alt liceu si alt profil deoarece acolo se invata si este mai bun din multe puncte de vedere fata de cel pe care l-am ales... ei spun mereu ca nu ma voi obisnui si e greu sa schimb colegii, profesorii sa am altii noi pentru ca daca mi-am ales un liceu acolo sa raman.Ajutati-ma.Multumesc

1 răspuns:
| lillylovepuffy a răspuns:

Buna, incearca sa le explici parintilor ca liceul la care esti acum nu este suficient de bun si da-le argumente in acest sens, spune-le ca iti place alt profil si ca asa cum te-ai obisnuit prima data cu profesorii si colegii asa te vei obisnui si acum. Si eu am fost in situatia asta, in clasa a 11-a m-am transferat din liceul la care eram din acelasi motiv ca si tine, nu se ridica la nivelul asteptarilor mele, iar la noul liceu m-am acomodat foarte usor, mi-am facut prieteni din prima zi care m-au ajutat sa cunosc profesorii si restul colegilor si pot spune ca s-au legat prietenii adevarate. Parintii tai trebuie sa inteleaga ca asa este mai bine pentru tine, si pana la urma vor inteleg. Mult succes!