| drumurile a întrebat:

Cum sa scap de timiditate? de ani de zile ma lupt cu problema asta, si in vara imi mai revenisem putin, dar acum de vreo luna incoace sunt sub orice critica, pe langa timida am devenit si nesuferita, dati-mi un sfat ca nu ma mai suport nici eu la felul cum sunt, va rog sa nu radeti ca nu glumesc, am inceput sa sufar ca ma port asa fara sa vreau

5 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Pai.trebuie sa fie un lucru de care te temi. ceea ce iti provoaca acea timiditate.
daca e frica de a cunoaste oameni. trebuie sa te gandesti ca nu se poate intampla nimic rau...
nu ai de ce sa fii timida.toti oamenii arata la fel.doar nu esti un extraterestru...esti om.esti ca toti ceilalti.
probabil ca atunci cand iesi din casa ai senzatia ca se holbeaza toata lumea la tine. dar sa stii ca nu e asa.si daca ar face-o.de ce te ar putea deranja?
sa se uite...ca esti tot om.nu ai nimic in plus si nici in minus...
nu e nimeni perfect...toti avem cate un defect cat de min. din cauza caruia ne simtim putin frustati si timizi.
dar sa stii ca uneori e mai bine sa fii putin mai timida.nu e intotdeauna favorabil sa ti dezvalui intreaga identitate si sa ti deschizi sufletul in fata altora. din senin...
si daca nu ai increderein oameni.stai linistita e mai bine asa. nu e bine sa te bazezi pe cineva ca o sa fie alaturi de tine cand o sa ai mai mare nevoie.pentru ca oamenii sunt rai si te lasa la greu.iti spun asta din experiantahappy ai grija de tine si nu mai pune la suflet ceea ce spune lumea.fii asa cum simti ca ar trebui sa fii

| doctoru a răspuns:

Ar fi mai multe modalitati
Prima si cea mai buna ar fi sa iti calci pe timiditate si sa iti iei inima in dinti si sa te apuci sa vorbesti cu oameni cat de cat asemanatori grupului din care ai vrea sa faci parte, sau sa cauti cateva persoane care ti se par mai usor de abordat din grup.
In principiu, nu e foarte greu... Sunt foarte multe carti pe dezvoltare personala, cd-uri. Pe mine m-au ajutat foarte mult spre exemplu Secretele succesului, Puterea cuvintelor, Arta de a-ti cultiva noi relatii etc Sunt mult mai multe si astea ar fi de inceput. Pe mine m-au ajutat enorm - nu mai am probleme sa abordez oamenii aproape deloc. Daca mai ai nevoie de ajutor, intreaba happy

| psihox a răspuns:

Ai o suma modesta sa-ti cumperi un patruped? Depinde de tine cum te vei ocupa de acesta. Daca te vor lasa si parintii. Sa nu intoarca apt. pe dos. Mai discuta si cu doctorul veterinar. Cu bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai devenit nesuferita tot din cauza timiditatii, copii timizi sunt frustrati, au in amintirile lor ceva urat, li s-a spus ceva urat si au suferit, gandeste-te ce este acel lucru sau daca sunt mai multe si analizeaza-te, depaseste acele momente, altfel nu poti, revino si spune care sunt acelea sa te invat cum sa le depasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e bazat pe subconstient. daca ii spui ceva subconstientului tau d mai multe ori el va tine cont de asta si va asculta de tine.pentru ca sti si u caci creierul coordoneaza toate miscarile corpuluiu ii zici subconstientului tau:acum ridic mana sau acum dau din cap asta faci. el asculta ce ii spui tu.trebuie sa vb cu tine insuti sa zici:NU MAI SUNT TIMIDA. VORBESC FOARTE MULT SI AM MULTE IDEI.asa cum creirul coordoneaza miscarea de a-ti ridica mana asa o face si pe asta.lucrurile negative trebuie sa le spu i totdeauna la trecut:am fost timida, inainte nu vorbeam deloc.gandeste mereu pozitiv. oamenii is niste fiiinte ca si tine, gandeste-te ca daca le vorbesti orice nu e nimic rau. le vorbesti despre orice. le poti spune:o ce bine arati azi.cu ce te-ai dat de mirosi asa frumos? ieri ude ai fost? parca te-am vazut la...(si-i spui un loc). ai vazut filmul cutare? hai sa ne plimbam un pic.si nu trebuie sa fi sincera in totalitate. poti spune:ieri am intalnt un baiat si am obs ca ma place mi-a zis, mi-a facut etc. ce sfat imi dai? si ea iti zce ceva. daca tu i-ai zis ceva iti zice si ea vreun secret de al ei si-i spui si u ce crezi ca ar trebui sa faca.si asa INcepe conversatia. ii inviti la un suc, pregatesti ceva ce sti ca ii place.SI FI ATENTA:SUNT OMENI SI OAMENI! DACA NU-TI MERGE CU 2 3CAUTA ALTA PRIETENA.intodeauna trebuie sa spui ce gandesti daca consideri ca este o opinie buna.nu o tie numai pentru tine. poate multor le place ce ai spus si te apreciaza pentru asta. unii pot comenta.nu e nimic. tu le spui:TI-AM ZIS EU SA VB? SAU:NU TI-AM CERUT PAREREA. ORI:SPUNE TU CEVA MAI BUN ATUCI.SAU:ASTA E OPINIA MEA, DACA NU-TI PLACE BN.LA REVEDERE.fi tu insuti si ai gija ce-i comanzi creierului tau.SI ce ai spus in textul de mai sus? nu exista:fara sa vreau. tu esti stapana si ai control in toate. i-ati imina-n dinti si spune ca vei reusi ori ce ar fi.ai incredere in tine si in subconstientul tau. fa ce te-am invatat si cu timpul vei ajunge o persoana sociabila.MA POTI CONTACTA LA ID-UL ACESTA:susipetas