| Sas a întrebat:

Cum sa vorbesc cu o fata pentru a o convinge sa se intalneasca cu mine?

Răspuns Câştigător
| AnonimusTeo123 a răspuns:

Iti dau niste sfaturi!
1. nu incerca sa pari mai interesant/smecher/dur decat esti (asta ca sa iti usurezi viata);
2. daca tipa pare interesata, invit-o chiar atunci undeva; sansele ca ea sa nu aiba absolut nimic de facut atunci nu sunt foarte mari, dar exista… deci, de ce sa nu profiti?

Avem si situatia in care ai cunoscut-o in situatiile enumerate mai sus (sau alte situatii). Pai, daca tot o ai in fata, de ce nu stabilesti ceva? Spune-i ca vrei sa iesi cu ea, poti sa arunci si 2-3 glumite nevinovate, cel mai important este sa nu fii stresat.

ATENTIE la cum o invit! Bun, sa spunem ca ai reusit sa ajungi in stadiul in care nu mai tremuri cand esti inconjurat de fete/femei, poti purta discutii lungi, le poti face sa se simta bine in jurul tau… cum crezi ca ai arata daca, atunci cand o inviti, s-ar simti un tremur in glasul tau, ochii ti-ar sticli si te-ai fastaci? "Da, stii… am vrut sa te intreb daca… daca ai vrea sa… aaa… mergem undeva si…"…

NU! Sincer vorbind, cel mai simplu ar fi sa te comporti normal. Este de retinut ca o inviti la o intalnire, nu o ceri in casatorie. Nu depinde viata ta de asta. Daca refuza, mai sunt si altele. Iata un exemplu de invitatie din viata reala (cele 2 persoane care se cunosteau de putin timp… in cele din urma, intalnirea a devenit iesire in 3, dar situatia s-a remediat ulterior):

El: N-am chef de cursul de financiar [sau ce era]. Ce-ai zice sa mergem la un vin fiert, aflu si eu ce se ascunde dincolo de fetisoara ta inocenta, tu afli cat de nebun sunt si poate prelungim cu o plimbare prin frig?

Tonul firesc, ca la un "Vii cu mine pana afara cat fumez o tigara?". Nu spun ca ASTA trebuie sa spui, depinde de stilul fiecaruia. Ei bine, in speta:

1. un ton putin haios, putin serios, putin provocator (felul meu de-a fi in general);
2. fata si-a dat seama care era scopul iesirii. Faptul ca a acceptat insemna un singur lucru: nu-i displacea ideea.

Buuun, pornind de la asta, cred ca nu este prea greu de inteles cum e preferabil sa inviti o fata undeva atunci cand sunteti fata in fata. Pe scurt: fii relaxat, nu strica sa fii putin haios, putin provocator, nu schimba atitudinea obisnuita sau felul de-a fi din viata de zi cu zi.

Mai departe, sa vedem cum procedam cand o sunam ca s-o invitam undeva. In principiu, conteaza foarte mult sa te feresti de extreme. Pentru ca exista 2 extreme:

– unii au tendinta de a fi foarte stresati la telefon, pentru ca n-o au in fata pe fata respectiva. Se produce un fel de blocaj mental si rasare intrebarea: "Ce naiba ii spun acum?".
– altii sunt excesivi de "smecheri" si glumeti la telefon, pentru ca, opus celor din prima extrema, se simt mult mai bine cand interlocutorul/interlocutoarea nu se afla in fata lor.

Dezavantajele sunt evidente, cred eu, dar nu strica sa le trec putin in revista:

– in primul caz vei parea foarte speriat sau foarte plictisitor. Daca iti lipseste o anumita cursivitate, un anumit "flow", nu ii poti induce o stare placuta, de "abandon", curiozitate sau cum vreti s-o numiti… sau, mai nasol, o faci sa se intrebe cat mai ai de gand sa-i irosesti timpul;
– in al doilea caz, in primul rand, poti parea beat sau drogat. Asta din cauza ca ea te-a auzit vorbind intr-un anume fel si acum, la telefon, esti total diferit. Nu da bine deloc. Alta posibilitate: pari instabil sau cu mai multe fete sau, pur si simplu, ea se va gandi ca ai mai mult tupeu la telefon. Nu trebuie sa fii expert in psihologia feminina ca sa-ti dai seama ca nu e prea bine ca o fata sa creada asta despre tine.

Cum sa remediem:

– prima problema este, din cate am vazut, cea mai frecventa. Pentru ca, dupa "buna" si amabilitatile de rigoare, foarte multi nu stiu daca sa treaca la subiect sau s-o mai abureasca pe tipa respectiva. OK, sa treaca la subiect… dar cum? Trebuie ceva de "tranzitie". Sau s-o mai abureasca… dar despre ce naiba? Sa inceapa s-o intrebe daca-i pare bine ca e soarele pe cer? Ei bine, calea de mijloc e cea mai buna. Direct, dar nu ca din topor. Eu, de exemplu, am avut rezultate bune cu "Ma gandeam sa-mi fac ziua de maine cat mai placuta. Asa ca, voi merge prin oras, voi bea ceva, poate la un film, poate nu… si ma gandeam la o persoana agreabila cu care sa petrec o parte din ziua asta. Deci, ce zici? Vii sa te bucuri si tu de ziua mea placuta?". Bine, asta e mai degraba potrivita pentru fetele pe care n-ai avut ocazia sa le cunosti prea bine. O invitatie poate contine si o aluzie la o intamplare comuna, la o iesire, la ceva hazliu cunoscut ambelor persoane etc.
– a doua problema cunoaste o rezolvare foarte simpla: NU FACE ASA! Aminteste-ti cine si ce esti si vorbeste ca atare.

Nu uitati un lucru simplu: un om cu o personalitate formata se comporta la fel (in linii generale, fireste) in orice situatie si are acelasi mod de a vorbi indiferent de cine este interlocutorul si de calea pe care comunica (fata in fata sau la telefon). De fapt, cred ca multi au un "game" slab tocmai pentru ca se gandesc la faptul ca acesta exista si ca nu sunt suficient de buni ca sa "le iasa".

Astea sunt toate indicatiile la care ma pot gandi. Din perspectiva mea, este foarte usor sa inviti o fata la o intalnire. Nu e cazul sa te complici, sa incerci s-o vrajesti sau sa incerci sa nu fii plictisitor. Este suficient sa nu fii plictisitor in general si sa stii ca esti o persoana cu care se pot petrece momente frumoase (sa stii, nu sa incerci sa te convingi ca asa e).

Succes!

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru asta trebuie sa mai lasi gamurile si sa citesti ceva. Noi pe TPU nu scrim carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Fa, iesi cu mine?''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zici ca i-ai cumparat un cadou, sa vezi ce alearga de-si rupe picioarele.

| Claudiu1905 a răspuns:

Vorbeste-i ca si cum v-ati cunoaste dintotdeauna big grin fetele adora asta

| Gabriell98 a răspuns:

Nu sunt eu expert dar iti spun ce as face eu:in primul rand mi-as face curaj si as merge la ea sa o intreb daca vrea sa iesim in oras, daca nu merge incearca sa ii trimiti mesaje pe Facebook si sa o convingi... Sper ca te-am ajutat la ceva laughing