| RAY a întrebat:

Cum se face ca unele persoane uita limba romana cum au trecut de granita? vad multe persoane inclusiv pe internet care au uitat limba romana, de ce le e rusine sa comunice in limba romana intre ei in alta tara?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Limba este la fel ca orice informatie pe care o dobandim si se uita la fel ca orice informatie care nu este folosita.

Daca o persoana ajunge in alta tara, se integreaza foarte bine si nu cunoaste multi romani, vorbeste 90% din timpul sau mai mult in limba respectiva sau intr-o limba comuna, precum engleza sau franceza, va uita limba materna. Orice informatie care nu este folosita se uita. Nu are nicio legatura cu inteligenta sau cu altceva. Poate doar cu memoria sa zicem. Creierul pur si simplu "rescrie" informatiile inutile, iar in momentul in care limba materna nu este folosita aproape deloc, devine o informatie inutila.

6 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Mi-a fratello non si sa che il romanzo è liscia e guardare da dove si

| RAY explică:

Miai citit intrebarea?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu uita limba, doar se fandosesc din snobism!
Sunt plecata de foarte multi ani din tara, aici vorbesc doar engleza, dar niciodata nu vorbesc in engleza sau pretind ca am uitat romana cu romanii mei.
Asta tine de alegerea personala si de cat esti de inteligent (la urma urmei), pentru ca, daca nu te duce capul, o tii mai departe juma romana si juma alta limba, spunand ca ai uitat romana (practic imposibil, mai ales daca nu ai o varsta foarte inaintata, sau nu ai o conditie medicala precum o boala ca dementa senila).

| pufulescu a răspuns:

Depinde la ce tara te referi. Aici vad in parc grupuri de adolescenti romani care comunica foarte bine in limba romana happy.
Daca zici despre Italia si vorbitul cu "accento"... acolo e vorba despre altceva, romanii noi veniti se contamineaza cu figurantism de la cei mai vechi.

| ksaoswh a răspuns:

De prostii...
Dar totusi mai e o chestie sunt multi "agatatorii" romanii ca sa zic asa. laughing Daca te-au prins ca esti roman ai pus-o ca de ei nu mai scapi, vor mereu sa ii ajuti si stiu doar sa profite.
Asta ar cam fi una din explicatii, cum aud unii pe strada altii romanii, schimba limba din cauza ca au dat peste acesti "agatatorii" si le e cumva frica sa nu o mai pateasca o data. laughing

| Ahatus a răspuns:

Nu le e rusine, majoritatea erau prosti si inainte