| MareleBigBang a întrebat:

Cum se manifesta demența, prin ce comportament se vindeca, de la ce se mosteneste?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Demență, demențiere, mai exact demența senilă este pierderea treptată a minții ( memorie, emoții) datorită unor procese degenerative din creier. Neuronii sunt înlocuiți treptat de țesut conjunctiv, un fel de cartilagiu, ca cel de la capătul oaselor.
Faci o acțiune și după 5 minute ai uitat ce ai făcut, etc. Nu se moștenește. Nu se vindecă. Cel bolnav are nevoie de îngrijire și supraveghere permanentă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Zaharul este un factor de risc pentru dementa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la Alzhaimer? Nu se vindecă niciodată, e o boală degenerativă care poate fi ereditară sau nu.