| SpoiledBrat a întrebat:

Cum se poate învața toate pronumele persoanelor astfel încât sa nu ofensez verbal pe nimeni atunci când ma adresez? Credeți ca e ok sa întreb primă data ce pronume folosește persoana respectiva?

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Prenume sau pronume?
sunt lucruri total diferite!

| LoveSleep a răspuns:

Vad ca ai vazut ca ai avut activitate la ultima intrebare si acum o tii tot cu asta.

Felicitari, asa se pastreaza un momentum. Tine-o tot asa!

| Holiday a răspuns:

Stii ce e ala "pronume"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că mai degrabă ai vrut sa zici "prenume". Păi îl reții daca ele se prezintă și își spun numele.

| Dragobeta a răspuns:

Folosesti pronumele de politete ca sa nu ofensezi pe nimeni. "Dumneavoastra".
Dar, toate pronumele? Oare nu ai vrut sa spui prenumele? Prenumele fiind "numele mic" al persoanei.
Nu intrebi pe nimeni nimic. Daca iti este strain, nu te tutuiesti cu acea persoana si nu ii spui pe nume. Le spui pe nume doar celor apropiati pe care ii cunosti si care iti permit. Nu ai sa o faci cu sefii.
Cauta in dex.ro sa vezi diferenta intre pronume si prenume. Sau mai usor si mai explicit, in cartea de gramatica.