| anonim_4396 a întrebat:

Cunoasteti barbati care au luat numele de familie al sotiei, la casatorie?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,cunosc si chiar am fost la nunta lui

| morningstar a răspuns:

Da, se intampla si sotul sa il preia pe cel al sotiei, mai ales daca numele lui nu este unul frumos.

| raluk27 a răspuns:

Da. De ce?

| michelia a răspuns:

Da, doua cazuri.
Unul a fost o ambitie de-a ei in toata povestea si al doilea a fost o ocazie pentru sot de a scapa de un nume de familie jenant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur ca da, am chiar in famile, un var de-al meu a luat numele sotiei.De asemeni intr-o casatorie poti lau numele sotului dar si pastra numele tau de domnisoara.Ori sotul poate lua numele sotiei, nu e interzis si e un lucru firesc.