| geoalina19 a întrebat:

Daca am miopie (-2, 25), pot sa stau mai in spate de a doua banca?

Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Atata timp cat porti ochelari cu dioptriile corecte si vezi bine cu ei, poti sta in orice banca.

Motivele pentru care este totusi bine sa stai mai in fata sunt doua.

In primul rand faptul ca pe parcursul zilei noua miopilor ochii tind sa ne oboseasca mai repede si la ultimele ore poti ajunge sa nu mai vezi bine (eu stau in prima banca si tot mai patesc asta).

In al doilea rand e faptul ca in cazul miopiei dioptriile au o tendinta naturala de crestere pana pe la 18 ani, asa ca de la -2.25 de exemplu pana de Craciun poti ajunge la -2.50 sa zicem si atunci ochelarii nu te vor mai ajuta sa vezi chiar perfect.

Oricum cred ca a treia sau a patra banca nu ar reprezenta o problema, nu e musai sa fie primele doua.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Poti sta unde doresti, atat timp cat porti ochelari si vezi normal. Nu ti-as recomanda, totusi, sa stai in ultimele banci, pentru ca pe parcursul zilei se poate sa iti oboseasca vederea si sa ajungi sa vezi in ceata, la un moment dat.

| MioaraParalescu a răspuns:

Salut!
Si eu am miopie si mai in spate de a-3a banca nu pot sta ca nu mai vad nimic la tabla.
Dar depinde daca clasa e mai luminoasa pot sta si mai in spate, dar daca e mai intunecoasa nu prea vad nimic sad

| Prenoptial23 a răspuns:

Ai ochelari de apropiere sau departare? Daca ai pentru departare poti sta mai in spate de a doua banca.(dupa parerea mea) Si eu am miopie dar ochelarii mei sunt de departare... Dar indicat ar fi sa stai in primele banci ( ca sa nu iti oboseasca prea tare ochii)