| RAY a întrebat:

Daca eu omor pe cineva care a omorat 3 oamenii ce sunt? daca ucid pe cineva care mia ucis copilu si sotia,si justitita i lasa liberi?
m-am uitat la un film era vorba de cineva care omora criminali, violatori, pedofili

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Silviu_1996 a răspuns:

Cum a spus, daca iti omoara familia
sunt curios daca tie iti omoara cineva familia, dupa ii doresti moartea s au nu. si nu veni cu discursuri din astea bisericesti laughing

30 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Criminal.
Nu trebuie sa ne facem singuri dreptate ( ochi pentru ochi si dinte pentru dinte), de aceea este legea, sa condamne persoanele care savarsesc infractiuni ( justitia foarte rar, lasa pe cineva liber daca a omorat, poate din cauza putinelor dovezi care sa il incrimine, si legea spune ca esti nevinovat - e un drept - pana la proba contrarie, adica pana cand organele legii demostreze ca esti vinovat. )

| RAY explică (pentru LaLaura):

Deci daca cineva isi omoara familia e un sfant dar tu daca il omori esti criminal, tare raspuns

| LaLaura a răspuns (pentru RAY):

Nu, tot criminal este. De aceea exista legea, nu sa iti faci singur dreptate.
Daca gandesti altfel, inseamna ca ai o problema mentala.
Chiar daca mi-ar omori careva familia, sigur nu m-ar face sa ma simt bine daca l-as omora, nu am sange rece, si nu vad rostul, nu o sa imi aduca familia inapoi, ba chiar ma transform in criminal, asta inseamnd sa raman fara moralitate si rationament, singurele lucruri care ne fac un om.

| RAY explică (pentru LaLaura):

In Romania nu exista lege omori esti liber, faza e ca nu putem percepe decat daca trecem prin asta e ceva normal, eu daca cineva miar ucide pe cineva drad las ucide cu mana mea, nu am probleme mentale, moarte pentru moarte si viata pentru viata, repet nu ai trecut nu sti cum e

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

NICAIERI Nu exista omor liber, ca altfel ne-am omora unii pe altii mereu si boom nu mai existam. Eu nu vreau sa percep omorul, parerea mea e daca iti doresti moartea unei fiinte ai probleme grave mentale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru_Silviu_1996):

Sunt ateu, ceea ce spun eu nu are nimic cu credinta ci doar cu mine, personal. Prefer sa fiu om, sa am moralitate si sa respect legea, iar daca citeai raspunsurile date de mine ( Lalaura), ai fi aflat deja raspunsul la intrebarea ta.

| RAY explică (pentru Alexandru_Silviu_1996):

E atat de usor sa vorbesti si sa te dai sfanta, e asta e ipocrizia ne defineste ca speie, ai funda ca dai dovada de sinceritate

| Alexandru_Silviu_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a spus, daca iti omoara familia
sunt curios daca tie iti omoara cineva familia, dupa ii doresti moartea s au nu. si nu veni cu discursuri din astea bisericesti laughing

| sappy a răspuns:

Ori ca omori un om, ori zece in fata legii sau a oamenilor tot criminal te numesti! Chiar daca nu este drept si moral, in lume sunt multe lucruri care nu sunt bine gandite(dar trebuie sa le faci fata)!

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de circumstante Ray!
Daca unul intra in casa si iti ameninta familia datoria si insintictul este sa aperi chiar daca ucizi! Se cheama legitima apararare, dar chiar si asta trebuie dovedita.
Dar in cazurile obisnuite trrbuie sa lasi legea sa-si faca datoria.
Nu facem pe justiarii!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Ce lege exista in Romania fi serioasa

| Mădă0611 a răspuns:

Vinovat de ucidere; esti nevinovat doar daca e legitima aparare.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Suntem animale nu sfinti, ucidem animale ca sa traim aia nu-i crima e ceva moral, nu sunt pro crime si era doar o discutie atat, repet cine nu a trecut nu stie

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Suntem animale umane, am creat legi care sa ne protejeze, fara ele poate tu nu traiai acum, asa ca daca tie iti e respectat dreptul la viata, trebuie sa-l respecti, ar fi un lucru sa punem in aplicare legea talionului, dar cred ca inchisoarea e mult mai buna pentru unii, gen proxenetii si violatorii, apropo de steagul Germaniei; cica una s-a dus la munca acolo si a picat de fapt in afacerea unor proxeneti, pentru ca a refuzat sa se prostitueze aia au batut-o de a stat 6 luni in coma, are doar 20 de ani. Mno bun, isi revine, ea sau o ruda de gradul 1 ii bate pe aia, ce castiga? La inchisoare o sa vada ce au simtit fetele cand au fost violate, ca presupun ca nici o victima n-o sa vrea sa aplice legea "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", asta insemnand fie sa-i violeze pe proxeneti, fie sa-i puna sa se prostitueze, si abia apoi sa-i bata.

| OoBunnyoO a răspuns:

Criminal. Oricine omoara pe altcineva este un criminal. Nu conteaza motivul, decat atunci cand e cazul de legitima aparare.
Justitia ii lasa liberi doar in tarile corupte si doar in cazul in care nu exista suficiente dovezi care sa incrimineze o anumita persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica criminal. cica

| Lαrisα a răspuns:

Ba frate... aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu dupa ce am vazut death note. laughing

| kteichd a răspuns:

Te-ai uitat la Law abiding citizen?

| marin81 a răspuns:

Daca ucizi, indiferent de motiv, esti CRIMINAL! Asta in ochii legii. Acuma depinde din ce punct de vedere se pune problema, se poate si numji justitite! Oricum este un subiect mult prea amplu si se poate discuta, din multe puncte de vedere

| RAY explică (pentru marin81):

Deci soldati sunt criminali? cei care ucid din autoaparare sunt criminali? ma intreb si eu daca vin cu cutitul asurpa ta o sa stai sa te omor nu ca doar nu vrei sa devi criminal

| LaLaura a răspuns (pentru RAY):

Aia e legitima aparare si patriotism, si sunt permise in anumite circumstante. Cand unul vine sa te omoare, tu il omori ( dar sa nu fie premeditar, ca altfel nu mai legitima aparare ci omor), si in forta majora ( militarii, politia, soldatii au voie sa omoare in caz de razboi, sau in apararea tarii). Pentru mai multe invormatii te-as ruga sa citesti codul penal.

| RAY explică (pentru LaLaura):

Deci ca sa omori oamenii nevinovati e patriotism, te rog eu lasa-ma cu ipocrizia asta, te apropi de ignor, urasc oamenii ca tine i detest

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai mai fi frustrat si ai intelege bine ceea ce iti spun nu cred ca m-ai bloca aiurea.
NECESITATE sau FORTA MAJORA inseamna RAZBOI, nu omori oameni nevinovati si oameni care vor sa te omoare, exemplu cum e in irak. si nu tu omul de rand omori, ci soldatul care e pregatit! Acum poti sa ma ignori fericit, am spus ce am avut de spus, incerca sa citesti codul penal, il gasesti online, si crede-ma ca dupa 4 ani de drept, nu vorbesc aberatii! Dar stai cu gandirea ta eronata.
O seara faina, eu una o am, acum happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ultimele informati privind acel razboi indica ca multi civili au fost torturati in inchisoare, sunt curios ce pericole erau niste bieti oamenii, armata usa a omorat mii de civili nevinovati, de exemplu la o nunta au fost omorati 48 de persoane ca asa au avut ei chef, da stai un pic 50 de milioane de oamenii morti in al dolea razboi mondial meritau moartea ca asa spui tu ca ai terminat dreptul, eu urasc prostia, ipocrizia nu dreptul de a raspunde, nu am frustrari, ai vazut tu sa mai dau ignor la cineva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce intrebare ai pus si unde s-a ajuns.
Rumega bine ce am scris pana acum sa vezi ca nu se ajungea pana aici.
Eu doar ti-am spus ce inseamna necesitate si forta majora, adica cand poti sa omori pentu patrie, asta nu inseamna ca sunt de acord cu razboiul, chiar daca unii sunt criminali. ( tocmai asta era si ideea mea, nu sunt de acord cu NICI UN FEL DE OMOR - si acesta idee am exprima mai sus, in raspunsuri), dar in fine, tu intelegi ce doresti, dar incerca sa nu ma mai acuzi daca tu citesti doar printre randuri.

| g00dmorning a răspuns:

Daca omori o persoana care ti-a omorat familia, neamu' etc esti un criminal ca si el.

| cosmina1998 a răspuns:

Cum se numeste filmul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Aaaaa, am crezut ca despre Dexter e vorba (Dexter - right), ar fi si Death note, dar e anime. Ma pun sa ma uit :d, parca vad ca o sa admir criminalul, dar legile sunt legi, incalcarea lor trebuie pedepsita, asta nu inseamna ca nu poti omori. devil

| RAY explică (pentru Mădă0611):

E un film bun, vizionare placuta

| mariapaun a răspuns:

Criminal,normal!