| Alessia_5785 a întrebat:

Daca la Evaluarea Nationala o sa cada schita sau nuvela o sa ne dea un text la prima vedere sa argumentam ca e schita sau nuvela sau trebuie sa invatam D-l Goe si Popa Tanda?

2 răspunsuri:
| GRs a răspuns:

Text la prima vedere si argumentare. Anul trecut am avut evaluarea si nu am avut de invatat niciun text.

| Smecher_Alex_1998 a răspuns:

Pai... ca sa poti argumenta singur ca e schita sau nuvela trebuie sa stii si cele doua (schita si nuvela), pentru ca pe baza lor faci argumentarea :
1.Definitie
2.Rezumatul fragmentului (In acest fragment se povesteste despre...)
3.Personajetonguerincipale, secundare, episodice.
4.(opstional)daca vrei sa scrii mai multe randuri pentru a lua un punctaj mai mare caracterizeaza personajul principal (cum ar fi la D-Goe. Goe este un copil lipsit de educatie, dar nu din cauza lui ci din cauza celor 3 dame, un copil ce vorbeste urat cu ei din jur dar nu este pedepsit ci dimpotriva este recompensat cu pupaturi ci ciocolata
5.Modurile de expunere sunt specifice operei epice, naratiunea imbinandu-se cu descrierea si dialogul.Indicii narativitatii arata locul si timpul actiunii, de zece mai in trenul spre Bucuresti.

Spec ca te va ajuta tongue