| Victor_Cristian_2000 a întrebat:

Daca sunt persone care au apartament la mansarda. Va rog sa ma ajutati cu niste pareri (cum este vara/ iarna) la ce anume sa fiu atent.

Intentionez sa achizitionez un apartament sa zic ca este semimansarda (doar peretii exteriori sa zic asa au o inclinatie de 30 de cm cumva luati din acoperis, deasupra apartamentului exista si un pod considerabil unde se poate sta in picioare cu o dubla izoare (sub tabla exista un strat de vata bazaltica si fix pe pod un strat de vata minerala.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Mansarda este ultimul nivel locuibil al unei constructii, situat imediat sub acoperisul inclinat al acesteia. Nu prea inteleg de ce ai mentiona de semi mansarda daca apartamentul tau este la penultimul nivel. De fapt doresti pareri de la cei care au apartament sub mansarde?

Pentru mansarde sunt obligatorii o izolatie si hidroizolatie perfecte, fiindca nu de putine ori am vazut cum la furtuni sau evenimente meteo extreme, au zburat placile de pe mansarde/sarpantele blocurilor.Hidroizolatia asigura ca nu sunt scurgeri prin tavan.Ventilatia iarasi trebuie sa fie corespunzatoare pentru spatiile de locuit/trait, astfel ca multe poduri sunt convertite in mansarde insa nu corespund deloc, nu au ventilare sau ferestre care sa asigure o calitate a vietii si sa nu puna in pericol sanatatea.

,, Principalul avantaj al unei astfel de achizitii este pretul mai redus decat cel al locuintelor aflate la alt etaj (chiar parter). Dezavantajele par a fi mai multe: hidroizolatie proasta + izolatie termina proasta, care pot duce la temperaturi foarte scazute pe timpul iernii si foarte ridicate vara + eventuale reparatii la acestea suportate de obicei doar de cel care sta la mansarda.''- poti citi aici - https://www.diseara.ro/......sarda-3461 multe pareri.