| bleakk a întrebat:

De ce ajungem mai de fiecare data la medic/doctor doar atunci cand ne doare ceva, simtim ca avem ceva si trebuie sa mergem si poate totusi E PREA TARZIU? De ce nu ne facem consultatii/analize pana s-a simtit ca avem ceva?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E o mentalitate nationala sa mergi la medic numai cand te doare. Cine s-a obisnuit sa-si faca analize lunar sau la 6 luni sau la jumatate de an, respecta acest program, fie ca are simptome sau nu. Pana la ideea de a-si face control, romanul se intreaba daca il costa ceva (si uneori chiar scoate sume mari din buzunar, desi n-ar trebui) si daca doctorul la care merge e de incredere. E ideal sa dai peste un medic bun, la care sa te duci cu tot sufletul si sa te coste mai nimic investigatiile. Pana si ce e decontat de stat ajunge sa te coste, si atunci romanul asteapta mai intai sa-l doara, pe urma sa vada de un specialist. happy