| orkide a întrebat:

De ce avem alunite? Va sunt dragi sau vreti sa scapati de ele? Ma refer doar la petele acelea mici de pe piele, nu la alunitele alea mari, ca niste bube.
Eu am cateva din nastere si mi-e tare drag de ele. Am visat odata ca mi s-au sters toate alunitele si am inceput sa plang ca le-am pierdut! laughing Si de curand mi-a iesit o alunita in palma, pe interiorul degetului aratator.
Mi se par foarte interesante si foarte dragute, dar nu stiu de ce le avem si de ce apar. Cine stie?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Si eu sunt plina de alunite si-mi sunt si mie (si nu numai big grin ) dragi cele din locurile mai deosebite cum ar fi pe buza superioara dreapta, intre sani si pe...big grin (nu glumesc).
Ele sunt mici excrescente pigmentate ale pielii.
Multitudinea lor nu ar trebui sa ne ingrijoreze, ci transformarea lor in timp...pentru ca ele pot fi canceroase.

9 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Si eu am alunite.Cam putine, dar am vreo 3-4 pe tot corpul credthinking Nu imi sunt dragi, imi sunt indiferente.big grin

| Barajag a răspuns:

Mie nu mi-ar fi placut sa am pielea alba fara nici o alunita...am una pe gat, una deasupra funduletuluihee hee...si una micuta pe sanbig grin

| Aurelia a răspuns:

Nu stiu de ce aveti voi alunite, dar eu una nu am niciunabig grin Si marturisesc ca mi-e foarte bine si asa, dar mi-ar fi indiferent si daca as aveastraight face

| crizantema a răspuns:

Si mie ies alunite... putin cam multe si asta ma ingrijoreaza pentru ca unele cresc si altele au forme neregulate.Acum doua veri, dupa ce am stat la soare, in jurul unei alunite, pielea a ramas alba si pata arata ca o frunza de vita-de-vie.Initial am crezut ca a fost de la crema pe care am folosit-o dar se pare ca nu, caci nici vara asta nu s-a bronzat locul. Dar tot nu m-as putea lipsi de ele.Am si eu o alunita intr-un loc mai putin obisnuit...in talpa big grin

| Crs a răspuns:

Si eu am o alunita deasupra buzei de sus in drepatahee hee
Toata lumea imi spune ca este frumoasa. dar eu uneori as vrea sa scap de ea laughing

| Giuly_3112 a răspuns:

Mda... si eu am pe un deget de la picior pe o ureche si pe ceafa sunt din nastere si ale mele ce nu mi le plac laughing

| orkide explică:

Mie-mi plac. Simt ca fara ele n-as mai fi tot eu, am destul de multe insa stiu locul fiecareia. Am cateva si de la soare, pe piept, dar acelea nu sunt asa de vizibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am alunite, multe si micute.Imi este draga una pe care o am in zona taliei, foarte draguta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am alunite insa nu sunt chiar plinahee hee dar le urasc mi-as fi dorit sa nu am deloc sau macar sa nu mai am jumtate dintre ele