| love000 a întrebat:

De ce inegresc florile orhideelor?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ofilirea criptogamica:
Boala provocata de atacul ciupercilor din genurile Cladosporium, Fusarim si Verticillium, numita si „Ohre". Frunzele incep brusc sa se vestejeasca si devin brune.
Ulterior este afectata toata planta, care moare.
·Plante sensibile: Abutilon, Aphelandra, aralia, calceolaria, crizantemele, ferigile, Gerbera, Impatiens, orhideele, palmierii, Pelargonium, Tibouchina.
·Combatere: nu exista tratament. Distrugeti rapid plantele bolnave pentru a evita contaminarea celorlalte.
·Sfatul nostru: folositi ingrasamant diluat cu azot, pentru ca acest element intareste tesuturile, impiedicand vestejirea criptogamica.
Mucegaiurile:
Sunt numite „mucegaiuri" fructificarile pulverulente, filamentoase sau careformeaza un fel de pasla groasa, fibroasa, produse de diverse ciuperci, indeosebi de mane si specii de botritis. mucegaiuri preced de cele mai multe ori instalarea putregaiurilor.
·Plante sensibile: toate, in special florile si fructele, precum si frunzele si tulpinile fine si translucide.
·Combatere: taiati imediat organul bolnav.
Efectuati rapid un tratament criptogamic pentru a stopa dezvoltarea ciupercii.
·Sfatul nostru: nu pulverizati florile si fructele de pe plantele din casa, apa n
stagnanta favozand aparitia mucegaiurilor.
Mai multe detalii aici:
http://atlasbotanic.florisicadouri.ro/......ior/9.html
Bafta!

| love000 explică:

au un clei pe ele si de asta intreb