| anonim_4396 a întrebat:

De ce mintea omului este limitata? De exemplu nu poti sa-ti imaginezi mai multe culori decat exista...sau sa te gandesti ce este un infinit si cat dureaza o eternitate.

7 răspunsuri:
| Wolfszeitt a răspuns:

Aceeași părere cu ce s-a spus mai sus. Nu poate exista ceva infint într-un univers finit. E ca perfecțiunea. Știm bine că nu există, dar continuăm să ne mințim, continuăm să dăm mai mult. O chestie ca asta ne intrigă, ne pune rotițele în funcțiune și e, oarecum, o sursă de motivație.

| dragos9234 a răspuns:

Nu cred ca poate exista ceva nelimitat intr-un univers limitat(chiar daca cica se extinde in continuu)

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca suntem finiti. De aceea nu putem percepe infinitul.

| suffarstar a răspuns:

In legatura cu culorile, raza de lumina e formata din 7 culori :Rosu,Oranj, Galben, Verde, Albastru, Indigo si Violet (ROGVAIV). De unde sa mai scoatem culori daca decat pe astea le avem?

| greyhound a răspuns:

Ce legatura are cunostinta cu imaginatia si mai apoi cu ratiunea...

| Kalla a răspuns:

Pune intrebarea la Stiinta si Filozofie pentru ca nu este despre religie. happy

| Ironicnαme a răspuns:

Ask God.