| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce nu ne putem multumi cu ce avem? Aud adesea de la altii ca e bine sa privesti partea plina a paharului.Cum? Chiar ne putem multumi cu partea plina fara sa visam ca ce bine ar fi sa fie plina si partea goala a paharului? Oare noi putem privi lucrurile in intregime si sa ne multumim cu ele in prezent sau mereu avem o tinta la care vrem sa ajungem?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunt lucruri fără de care paharul ăla nu are nicio valoare. Unii vrem să le dăm valoare acelor lucruri prin diverse mijloace.

| xByte a răspuns:

Fiecare om are partea lui de lacomie, si nu ai cum sa ti-o suprimi, decat sa ti-o cizelezi in timp, desi personal nu vad nici un rost in a iti cizela "defectele". |PS| A se observa ghilimelele de rigoare

| suntsuper a răspuns:

Sta in firea umana sa dorim mai mult, sa aspiram la un anume ideal, fie el ceva material strict pamantesc sau la nivel spiritual precum reunirea cu divinul