| londonmara a întrebat:

De ce nu-s clocesc reptilele ouale? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Andrusccaaa a răspuns:

sunt mai bine adaptate la viața terestră decât amfibienii
au piele solzoasă sau acoperită cu plăci osoase dublate de plăci cornoase
sunt animale târâtoare
respirația este pulmonară
înmulțirea se face prin ouă care se clocesc singure la soare; fecundația este internă
temperatura corpului este variabilă după temperatura mediului înconjurător (poichilotermie)

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Reptilele sunt animale cu sânge rece, adică temperatura lor este foarte scăzută, iar ouăle pentru a fecunda, au nevoie de o temperatură mai mare decât cea pe care le-o pot oferi reptilele, iar pământul este un bun termoizolant.

| Rotariu_Edi_1988 a răspuns:

Unde fac ouale cameleonilaughing)