| Anonimul699 a întrebat:

De ce nu se legalizeaza Marijuana? Este in discutie subiectul respectiv? Se va legaliza?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care in Romania este permis 0% alcool in codul rutier... pentru ca noi inca nu avem o educatie care sa ne permita sa tragem o linie, pana unde e bine si pana unde nu. De aia nici nu cred ca intra in discutie subiectul amintit de tine.

Romania e preocupata, in timp ce restul statelor legalizeaza oficializarea relatiilor homosexuale, sa le interzica prin constitutie. Deci... asta spune destul despre cat de pregatita e populatia pentru asemenea schimbari precum legalizarea unui drog

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu daca se va legaliza dar sper sa nu.
Nici tigarile si cafelele ce sunt un drog usor si nu te afecteaza numai intr-o viata intreaga de consum nu e ok sa fie legale, dar e alegerea ficaruia pentru ca nu le da o stare de aiureala sau dementa cum fac alte droguri mult mai nocive pentru cei din jur decat pentru tine insuti.Ca tu bagi o "legala" si te duci sa te spanzuri ca vezi ingeri e problema ta dar poti sa iei gatul altuia ce nu are nici o vina.

| RoCkKiD a răspuns:

Opinia publica nu e de partea legalizarii...romanii nu sunt informati incat sa stie despre ce e vorba astfel sunt impotriva.

Trendul la nivel global e sa se legalizeze, la noi deja e legalizata pentru uz medicinal deci no..mai vreo 20-30 de ani.

| siriusblack98 a răspuns:

Asta era grija romanilor numarul 1 mai nou, de ce nu se legalizeaza drogurile. Tara este in ''dulceata'' pana peste urechi si romanii vor sa se faca muci cu alcool si droguri.

| ziftode a răspuns:

Presupun ca nu e un drog care sa fi prins la romani, asa ca pe nimeni nu intereseaza, decat pe cativa ca tine care stiu ce e aia
eu de ex. nu am incercat niciodata
si nici nu ma... mananca
insa poti sa faci o vizita in Basarabia, am auzit ca e legala acolo, te afumi bine si vii inapoi afumat indeajuns tongue

| Pool77 a răspuns:

Consider ca-s mai multe motive.
Una la mana, daca s-ar legaliza consumul de alcool ar scadea foarte mult in randul tinerilor.
In la doilea rand, daca s-ar legaliza ce ar mai face politia? Ca nici asa nu prea misca nimic.

Am auzit cum ca, un doctor de la noi a propus sa fie legalizata marijuana, dar numai pe cale medicala si cu un THC foarte scazut, undeva la un 0.3%
A aparut stirea pe Facebook, si din 10 persoane 9 il condamnau si ala singurul care a ramas intreba ce e marijuana.
Tara asta inca e prea in urma pentru asa ceva, gandeste-te doar ca sunt persoana care inca inconjoara o biseria in 4 "picioare"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi... industria farmaceutică... aia care ne vinde otrăvuri experimentale sau făină cu placebo pe bani îți spune ceva

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

La noi nu se poate legaliza marijuana deoarece cei care fac trafic cu acest drog castiga mult mai bine pe piata neagra. Daca verdele ar deveni legal o parte din bani s-ar duce in bugetul statului. Acelasi lucru se intampla si cu prostitutia. Nu avem nici educatia necesara ca sa putem accepta legalizarea. Iti recomand un documentar care te-ar putea ajuta sa intelegi mai bine. The Union: The Business Behind Getting High (2007).

| Alfred0703 a răspuns:

De ce sa se legalizeze?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Canabisul se pare ca are mult mai multe beneficii pentru sanatate, si nici ala nu-i luat in discutie.Probabil din cauza efectelor adverse in caz de supra-dozaj,se bate monede doar pe acest lucru, nu si pe beneficiile aduse(trecute sub tacere).In scop medical legalizate, ar fi de mare interes, dar ar deranja industria farma, care este mare caracatita.Deci? Vom trai si vom vedea. Dupa ce te frigi cu ciorba, suflii si-n iaurt.Cam asta este la noi la romani...Dar sunt si alte tari unde subiectul este disputat de mult mai mult timp decat la noi.Si tot fara un rezultat.Auzisem ceva legat de interzicerea usturoiului si a cepei, sper ca a fost doar un zvon, o intoxicare, dar nu m-ar mira sa prinda contur si astea.Si urzicile ar fi pe lista neagra...

| leapșa a răspuns:

Peste vreo 20 de ani laughing
Soferii nostri conduc bine in proportie de... hai, 60% - cu mare indulgenta, d-apai sub influenta.

| splashytudor a răspuns:

Stai linistit, cel putin in Romania in urmatorul timp nu va fi legalizata orice tip de drog farmaceutic. Profitul din alcool si nicotina este prea mare; companii imense are face pierderi substantiale daca majoritatea oamenilor ar afla beneficiile unui astfel de 'drog' (hai sa uitam pentru un moment ca si alcoolul si nicotina sunt droguri.)

In alte tari insa, ca Olanda, marijuana e legalizata, in cateva state din SUA la fel. Poti sa treci pe acolo si sa fumezi un joint sau doua. p.s.: drogurile ca marijuana nu sunt preocuparea principala romanilor acum, stai linistit (: daca fumezi singur la domiciliul tau nu cred ca e vreo problema