| andreea1baratiu a întrebat:

De ce oamenii gasesc ofensiv apelativul,, fetiță''? Este un cuvant cu care i te adresezi unei fete de varsta mai mica, sub 14 ani sa spunem, deoarece fetele de peste 14 ani sunt practic domnisoare, avand si buletin. Multa lume face,, misto''' de acest cuvant si il considera ofensiv, de ce?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că odată ce îl folosești pe un adult e doar o forma de ironie

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă îl spui cuiva adult este puțin ofensiv deoarece se presupune că nu mai are mentalitatea unui copil.Se poate folosi orice cuvânt normal în diferite contexte și i se poate da un sens ofensiv, chiar și intonația diferită poate fi ofensatoare.