| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele timide sunt batjocorite de cei din jur(colegi de clasa, prieteni uneori) si de ce acestia nu zic nimic?

4 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca, fie nu au o baza psihologica ce sa-i ajute(pe scurt, nu stiu cum sa riposteze), fie au aceasta calitate, dar refuza sa o foloseasca, pentru ca se tem de anumite repercursiuni. Un motiv secundar, ar fi ca cei "tupeisti", caractere in general, infecte, de joasa speta, gasesc in ei personaje pasibile de a fi luate peste picior, si ii pot domina, prin "leadership" si spiritul de turma, ce le sta in spate, impotriva alora timizi.Si pentru ca oamenii, ca specie, sunt foarte prosti, si vor ca toti oamenii sa fie ca ei, chiar daca si ei, la randul lor, sunt retarzi iremediabil.

| IMC90 a răspuns:

Pentru ca, Romania e plina de tampiti de cocalari si de ''smecheri'' iar persoanele inteligente sunt discriminate.

| Hash001 a răspuns:

Pentru ca beau prea multa tarie, si se dau mult prea tari.

| Zguby03 a răspuns:

Pentru ca nu au curaj sa iasa in evidenta, daca ar face asta toata lumea ar barfi "ia uite ce a facut si asta " si de multe ori, prefera sa stea in banca lor, fara a interveni
Ps: se spune ca cel mai destept cedeaza thinking
Funda?:*