| anonim_4396 a întrebat:

De ce personajele negative din filme/seriale/telenovele atrag mai mult decât personajele pozitive sau protagoniștii?
Știu că nu se întâmplă întotdeauna dar în mare parte da.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori "privitorii " se identifica cu acele personaje menționate, deși nu e o regula evident.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Peste tot in lumea asta numai prostiile atrag atentia, niciodata oamenii seriosi nu vor fi apreciati, doar intr-un % mic la servici sau cand fac ceva util la scala mica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu există bine și rău, ci binerău și răubine.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca acesta este rolul lor sa fie rai, antipatici sa iasa in evidenta facand rele, sa duca la un dezechilibru pe personajele pozitive

| Emma30555 a răspuns:

Unele personaje negative, dacă nu sunt creionate prea dur, devin plăcute fiindcă sunt mai umane mai reale, au slăbiciuni și temeri umane și sunt mai interesante.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca rolurile negative sunt date persoanelor mai placute si talentate. Acele caractere negative ies in evidenta, intr-un film, ala "bun" apare la inceput si pana la sfarsit el nu face mai nimic decat sa fie "aplaudat si indragit" de caracterele de "support". Munca cea grea este facuta de caracterele negative, care la sfarsit sunt invinse.

Răspuns utilizator avertizat
| Alina225 a răspuns:

Pentru că răutatea e mai atrăgătoare pentru noi de cele mai multe ori, ne oferă un sentiment de adrenalină când suntem în preajma unor persoane considerate de societate "rele", ne simțim mai liberi, ne testăm limitele. Și pentru că, în filme, personajelor negative li se conturează un profil de persoane foarte încrezătoare în ele (spre deosebire de cele pozitive, care sunt luate cam de fraiere, de obicei), cum ne dorim să fim și noi în realitate.