| Marii a întrebat:

De ce tinerii din ziua de azi numai sunt interesati sa stea sa citeasca o carte? Vad zilnic pe diferite profiluri de hi5 la :"favourite books" - "ce-i aia carte?", "nu citesc, ce urat", "exista asa ceva?", "doar tocilarii citesc" si multe de genul asta. Par mai "smecheri" daca nu citesc? Sau daca cineva aude programul tv Discovery parca i-ai spune de ceva de ce n-a mai auzit pana acum. Ei stiu numai emisiuni: gen Dan Diaconescu (ep 1029445 cu Elodia), in care sunt invitati cocalari si femei usoare, unde oamenii urla unul la altul pana surzesc sau incep sa-si dea pumni etc. Eu am abia 15 ani si totusi ma minunez in ce lume traiesc. Voi cum vedeti generatia asta de tineri?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Se incadreaza in cursul firesc( mai bine spus nefiresc) al acestui secol al vitezei.
Televiziunea e marea responsabila pentru aceasta indobitocire. Pentru audienta coboara stacheta atat de jos incat devin penibili.
Nenorocirea e ca multi tineri iau de buna ceea ce vad acolo, uneori incarcand sa ii imite pe acei 'idoli' anagramati, analfabeti si imorali. Pot gandi ceva de genul : de ce sa invat, de ce sa citesc, cand altii cu scoala putina ajung vedete si invart multi bani?
Ceea ce fac televiziunile noastre e un fel de indobitocire in masa, este o optica comunista (aducetiva aminte ce strigau muncitorii din Bucuresti : Noi muncim nu gandim!) Comunistii sau temut foarte mult de intelectuali exterminandui in masa la canal si in alte parti. Pe timpul lui Ceausecu cartile bune se gaseau foarte greu, se vindeau pe sub mana si cu multi bani.
Din pacate, alte exemple ale inculturii o gasesti si in lumea sportului, nu numai de la noi (nevasta lui Beckham, de exemplu sa laudat ca in viata ei nu a citit nici o carte ). Cu aceste personaje drept model crezi ca li se va deschide pofta de carte?
Cred ca tanara generatie o sa ramana scindata. O parte care e constienta de valoarea umana va studia devenind elita, iar cealalta parte din pacate mai numeroasa vor ramane la un nivel redus de cultura chiar de analfabetism.

mira
| mira a răspuns:

Cei ce nu citesc si se mai lauda cu asta formeaza mediocritatea agresiva si periculoasa pentru societate. Din pacate, numarul lor este in crestere.Nu te lasa influentata de ei.

| AldanaBlue a răspuns:

Eu ma bucur totusi ca am fost am influentat-o pozitiv pentru sora mea din punctul asta de vedere. Avea colege care nu citisera o carte in viata lor (la 17ani!). Cand eram prin liceu si prin facultate citeam foarte multa beletristica. Acum cam tot ce citesc sunt carti de management, marketing, negocieri si alte carti de genul acesta. Si nici timp nu prea mai am, mereu lucru de dimineata pana seara, casa, mancare, curetenie, acum avand si un copil... mai citesc cate o carte, seara, dar dupa cateva pagini adorm ca sunt foarte obosita.Imi e dor de serile cand stateam pana tarziu citind, si cand imi permiteam sa pierd o noapte, doua daca citeam o carte buna.
Tinerii din ziua de azi nu citesc pentru ca sunt foarte ocupati si nu au timp : trebuie sa iasa in oras, in cluburi, sa stea pe mess, sa se gandeasca la ce oja sa foloseasca daca se imbraca cu nu stiu ce blugi...sa isi aranjeze toata ziua parul, sa mai si barfeasca cu prieteni...si sa alerge dupa unul/una toata ziua. Ar putea sa isi faca timp pentru citit in nebuloasa lor viata, dar trebuie sa vrei.
Nu vreau sa fiu rea. Sunt si tineri care citesc. Bravo lor!

| andreig a răspuns:

Pentru ca asta este generatia din ziua de azi. Tare sunt curios de generatia viitoare!

| Bia:X a răspuns:

Eu am 16 ani si totusi ador sa citesc. pot spune ca citesc ap 2 3 romane/carti pe saptamana si nu, nu stau toata ziua cu ochii in carti. stau si pe hi5 si pe messenger. cei de care vorbesti tu se cred mai smecheri daca nu citesc nimic sau daca scriu asa ceva pe hi5happy aste e. traim in secolol 21happy

| Năpârlici a răspuns:

Chiar stateam si ma gandeam intr'o zi, toti oamenii care fac acum tara asta sa ''mearga'' totusi cat de cat, chiar daca e invadata de comunisti o sa moara si din urma venim noi ''generatia micilor informaticieni''. Bai acum nu zic nimic sa stai pe calculator dar macar sa faci ceva cu folos daca te crezi atat de destept. Dar totusi o carte ceva, un documentar ca de...toata ziua stam pe tv si pe langa asta te mai si distrezi, dar unii chiar sau probabil si-ar dorii sa citeasca o carte dar daca spun cuiva o sa rada de el ''Baai dobitocule ce naiba mah tu te apuci sa citesti carti?!? Da' ce vrei tu mah sa ajungi -micutul Einstein- ia mai bine aici un youtube sa-ti arat ce filmulet misto am gasit razi de te caci pe tine fraate'' Bai acum am eu 14 ani dar totusi ma mai si gandesc putin asa...toti visam sa plecam in strainatate si sa ne facem ''mari'' dar fara munca nu se poate ca nu ne duce messengerul in SUA. Acum stiu ca am deviat putin de la subiect dar cand aud de verbul ''a citi'' ma gandesc la ''a te documenta'' sau ''a-ti dezvolta capacitatea de a gandi'' si asta ne duce la toate astea. happy Eu una iubesc cartile si e foarte amuzant sa citesti happy cel putin asa mi se pare mie. As vrea sa ajung sa vad ce o sa ajungem cu messengerul/hi5-ul si toate celehappy. Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exact. Pentru unii este o rusine sa citeasca, ei nu citesc decat literatura obligatorie pentru scoala si aia abia, abia. Asta pentru niciodata n`au citit o carte sa se lase cuprinsi de actiunea cartii, sa fie curiosi ce se intampla mai departeoh go on. Eu am 17 ani dar adoorr sa citesc, tot la 2 saptamani adaug cate un titlu` de carte acolo la profilu` de hi5laughing. Poate ar trebui aici un pic si impulsionati de parinti, daca nu stiu singuri sa urmeaza calea cea buna, sa zic asa. Toata ziua doar messenge/hi5 si alteleoh go on.Si intr`adevar cum zici tu "par mai smecheri", ei chiar cred ca sunt mai smecheri daca nu citesc, daca fumeaza, daca beau sau daca stau pe messenger non`stop.

P. S:mi-a placut mult intrebarea ta, si ma bucur ca esti printre putinii care gandesc asa, sa fi iubita!>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepand cu generatiile '87-'90 (din ale caror randuri fac parte), e jale curata...numa' idioti (sunt si exceptii, desigur), agramati, needucati si ce vrei tu mai rau pe lumea asta. S-alege prafu' de noi, tineret-mandria tarii. Intrebi de carti? Ce e alea? Are poze?
@Yssa, daca nu scriai, mai desteapta "un pic" erai. Ce carti citesti tu? De joc, de telefon, de credit? La cum scrii si te exprimi, inclin sa cred ca ori am dreptate, ori chiar citesti carti adevarate, da' din care nu intelegi nimic.