| xSilentHeart a întrebat:

De ceva timp, sunt considerata de catre colegi o fitoasa, pitipoanca si ma barfesc. Sincer nu sunt deloc asa, ma imbrac cel mai decent din clasa, imi prind parul etc. O colega isi lasa mereu parul pe spate, nu vine aproape niciodata in uniforma ( care e doar un simplu sacou. ), incepe sa povesteasca in gura mare ce au mai facut prietenii ei, se lauda mereu, vrea sa fie mereu sef de echipa cand facem vreun proiect etc. Si nu e deloc barfita si nu e considerata fitoasa. Ba chiar ea imi mai zice cateodata ca la tabla stau prea nu stiu cum sau alte banalitati. Si ceilalti colegi ma barfesc... daca am avut o problema ( nu zic care ) mai grava, asta nu inseamna ca trebuie sa se comporte diferit cu mine, nu? Nu pot sa zic ca sunt total respinsa. Cateodata ma mai intreaba cineva ceva, mai glumesc cu mine, dar destul de rar. De exemplu, eu vin la scoala mai devreme cu un sfert de ora. Si deseori trebuie sa stau in banca si sa astept pana incep orele, in timp ce altii se aduna la o banca si joaca adevar sau provocare. Eu nu vreau sa ma bag, ca apoi o sa fiu considerata plictisitoare intr-un joc ( nu am obiceiul sa glumesc mult, sunt mai timida, in timp ce altii fac multe glume ). Cred ca sunt cea mai barfita din clasa, multi mi-au zis asta. Si nu mai suport! Am dovedit de multe ori ca sunt saritoare, ca fac orice, ca rad la orice gluma ( chiar si fortat ), ca sunt corecta. Dar nu ajunge. Ce sa fac ca sa fiu mai `bagata in seama`? ( in afara sa intru mai mult in colectiv. pentru ca mereu am fost mai retrasa si tot eram mai placuta de colegi ). Acum chiar nu stiu ce s-a intamplat. Ce sa fac ca sa nu ma mai barfeasca? Imi cunosc colegii de 5-6 ani si mereu am ras cu ei. Azi de ex colegii au hotarat sa mearga cu colindatul maine la profesori, si eu bineinteles nu m-am bagat si deci nu am fost invitata ( nu sunt singura insa. ). Doar o fata mi-a zis ca ma asteapta sa vin ( desi nu am cine stie ce prietenie cu ea si ma barfea ). Dar sunt sigura ca a spus-o cu cea mai mare indiferenta si doar asa ca sa nu o cred una dintre acele colege care ma urasc. Deci, ce sa fac? Chiar daca e vacanta acum, nu stiu cum o sa ma descurc in semestrul 2.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca esti mai timida in ochii unora pari pretentioasa si de aici vin problemele. Incearca sa nu mai pui la suflet toate barfele si comporta-te cu colegii tai ca si cum nu ar exista aceste probleme care te afecteaza si lucrurile o sa inceapa sa se schimbe.