| chiftelutacrocanta a întrebat:

De multe ori simt nevoia sa ma retrag undeva unde nici glasul tacerii nu se mai aude,undeva unde sa nu aud nici o voce omeneasca, si sa nu vad nici un gest omenesc,undeva unde numai natura vorbeste,Sa aud doar linistea si iar linistea. Urasc lumea asta in care toti nu fac altceva decat sa vada lucrurile asa cum nu ar trebui,toti isi pierd increderea datorita altor oameni. Urasc moda,urasc spiritul asta nenorocit de turma in care omul depinde de multime,urasc gandurile ascunse si razbunatoare ale oamenilor care ies la iveala cand nici nu te astepti,urasc minciunile furisate in suflete,urasc banii de care suntem atrasi vrand nevrand,urasc torturile psihice pe care si le provoaca oamenii singuri,urasc rautatea si nesimtirea,egoismul si nerecunostinta fata de parinti, pur si simplu nu mai suport toata mizeria asta, O viata nedreapta plina de rautate si lipsita de mila si iubire.Voi ce parere aveti despre oamenii si viata din ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Wow e bine de stiut ca exista cineva care gandeste aproape ca mine. Din pacate oricat de mult am vrea noi sa schimbam oamenii din jurul nostru ma tem ca e o sarcina imposibila. Oamenii sunt fiinte ilogice, lacome, degradate pe multe nivele si incredibil de stupide. Nu poti avea incredere decat in tine toata lumea poate fi cumparata cu ceva si toata lumea te va vinde daca poate avea ceva de castigat. Ideea ta despre spiritul de turma este eronata omul prin natura sa este o fiinta sociala avem nevoie sa vorbim unul cu altul pentru a ne pastra sanatatea mintala am creat internetul si alte mijloace de comunicare din acest motiv pentru ca simtim nevoiea sa vorbim chiar si tu ai simtit nevoia sa vorbesti cu cineva si sa iti expui parerea in caz contrar nu aveam nevoie de corzi vocale de la bun inceput. Asta nu are legatura cu faptul ca lumea duce lipsa de individualitate si copiaza caracteristicile unei persoane care are caracter si carisma. Omul se razbuna pe cel care i a facut rau iar cercul vicios al razbunarii nu va ajunge la un final. Toti se cred mai buni decat altii iar cei care se cred mai slabi decat cei din jurul lor cel mai probabil ar fi victimele selectiei naturale daca asta s a r mai aplica si speciei noastre. Toata lumea doreste ceva insa cand e obtinut nu mai are valuare de aici si egoismul nu vom fi nici odata multumiti cu ce avem si vrem din ce in ce mai mult. Avem 3 variante putem alege calea usoara si sa ne bagam un glont in cap asta daca vrei sa dai dintr un iad in altul. Mai putem sa ne traim viata si sa exploram lucrurile care te fac fericit iar avand in vedere ca viata e atat de plina de tampenii cand gasesti ceva ce te face bucuros a meritat toate procariile prin care ai trecut. Mai ai bine inteles varianta sa incerci sa schimbi lumea insa aman2 stim ca asta e imposibil un om nu poate schimba lumea de unul singur si chiar daca ar putea eu sunt numai urechi la modul in care isi va pune planul in aplicare. Dintre astea 3 variante a 2-a suna cel mai bine din moment ce a 3-a e o cauza pierduta. Din partea mea atata timp cat eu si cei la care tin suntem ok nu ma intereseaza daca tara arde sau se bombardeaza intre ei doar cand toata lumea va fi unita sub un singur steag vom avea pace mondiala. Cine stie poate daca imperiul roman nu cadea si cucereau toata lumea poate ca pacea nu era doar un vis. Pace fara razboi nu exista din pacate daca vrei ceva trebuie sa oferi alt ceva de aceeasi valoare in schimb daca lumea asta va cunoaste pacea adevarata cel mai probabil va fi cladita pe mormane de cadavre ca de obicei. Tu daca ai putea sa schimbi lumea asta ce ai schimba si cum ai face o?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Deacord cu tine.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa vrem binele celor din jur, sa luptam pentru o lume mai buna, pentru ca peste ani copii nostri vor trai in lumea pe care o construim noi, dar se pare ca merge fix in partea opusa, e foarte trist asta, orice ai face esti judecat, si cei ce te judeca nici nu te intreaba "de ce ai facut/crezi asta".
Toti se bucura pentru raul tau, e plin de persoane false, nu mai poti avea incredere in nimeni, accest se pune doar pe bani si eventual aspect, calitatile morale de alta data mai nou sunt defect.
Trista si urata aceasta lume in care traim, aceasta lume in care suntem sclavii banilor si ai multimii.

| mentholinks a răspuns:

O iei prea personal si pun pariu ca nu prea te-a pus la incercare viata.

| Jimtheghost a răspuns:

Well my friend, suntem in aceeasi barca. E adevarat ca oamenii sunt naspa dar mai sunt si care nu fac parte din categoriile enumerate de tine. happy Oamenii nu trebuie schimbati, pentru ca nu poti schimba un om. Cel putin asa cred eu. Odata ce gandesti sau actionezi intr-un fel e greu sa treci la un alt stil de viata. Spiritul de turma a existat de cand lumea pentru ca omul nu poate exista intr-un mediu izolat. Ar innebuni. Dar hai sa nu filosofam prea mult, depresia nu e buna. Daca ai nevoie sa scapi de lume putin mergi in padure, acolo nu sunt oameni (nu o lua in sens rau, vorbesc serios, mergi in padure). Cat despre bani, oricat ai vrea sa negi, tot ai nevoie de ei. Ramai flamand si mori daca nu ii ai. Iar restul problemelor pe care le ai nici macar nu sunt ale tale ok? Nu iti mai bate capul cu ce fac altii daca tot detesti spiritul de turma. Focalizeaza-ti atentia asupra ta si incearca sa fii mai bun, poate asa o sa inspiri si alti oameni sa fie mai intelegatori si mai deschisi cu privire la gandurile lor. Pana cand o sa reusesti sa faci asta iti recomand o trupa draguta cu versuri pe gustul tau. Se numeste Twenty one pilots. happy

| NICOLAE420 a răspuns:

Îmi place cum gândești,
Sunt total de acord cu tine.