| betty17 a întrebat:

De obicei la mine nu conteaza daca salut un baiat prima.adica eu cred ca numai suntem pe vremea lui ceasca' cand baietii trebuiau sa salute fetele.salut cum am chef...cateodata zic eu prima salut, sau zic ei salut, cum se nimereste, depinde si de starea mea de spirit.am niste prietene, nu stiu poate asa gandesc ele, sau nu gandesc eu calumea, dar nu li se pare logic ca o fata sa salute primastraight facevoi ati salutat baietii? e ceva ciudat daca fac asta sau ce?worried vreau pareri sincerestraight face

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca nu are nici o legatura. Sunt unele chestii care sunt prea mult luate in seama. Nu conteaza cine saluta primul. Ce ma enerveaza mult cateodata e sa aud ca baiatul sa faca primul pas. Daca o fata iubeste un baiat nu trebuie sa incerce sa faca pe baiatul ala sa faca primul pas. Daca iubesti pe cineva faci tu primul pas. Nu conteaza ca esti fata sau baiat. Daca ar fi toti pe principiul asta ar astepta sa li se albeasca parul. Intr-o relatie nu mi se pare corect ca doar unul sa aiba initiativa. Trebuie sa fie completare. Mie mi se par de-a dreptul aiureli unele chestii de genul.

| Arthur a răspuns:

Normal dupa codul bunelor maniere, baiatul intai saluta fata, fata intinde mana prima.
Dar intre prieteni in zilele noastre nu conteaza cine saluta primul.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regulile minime de politete nu au legatura cu vremea lui ceasca ci cu buna crestere care nu se demodeaza niciodata. Tie iti lipsesc cateva parti dintr-o educatie corecta, dar fiind foarte tanara, le vei remedia tu parcurs. E nepoliticos fata de barbatul cu care te intalnesti sa nu-i permiti sa salute primul.

mira
| mira a răspuns:

Obiceiul ca baiatul sa salute primul nu vine din vremea lui ceasca, ci este mult mai vechi.Deriva din codul manierelor elegante recunoscute in intreaga Europa.Acum relatiile dintre baieti si fete s-au democratizat si este posibil ca fata sa salute prima fara a fi interpretata prea dur.Totusi nu este bine sa-ti inveti colegii asa. Vor deveni niste oameni lipsiti de maniere si vor avea de suferit in viata. Exista locuri de munca unde manierele conteaza.Sa stii ca barbatii care nu saluta sunt fie infumurati, fie timizi, fie needucati.

| eek a răspuns:

Ok am patit si eu chestia asta de cateva ori.
adica mi se pare ciudat mai ales daca acea persoana nu e foarte atenta la tine.sau chiar nu te a observat in acel moment e aiurea sa nu saluti. treci pe langa o persoana care sa zicem ca are privirea indreptata in alta directie.si treci asa fara sa zici nimic? e stupid

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Nu e nimic ciudat sa salute intai o fata baiatul si eu fac la fel ca tine

| SelenaDesire a răspuns:

Eu nu as saluta nici un baiat, dar nu din motivele lor, ci pentru ca sunt de felul meu timida, si n`as indrazni x D De obicei nu`i bag in seama, nu stiu daca`i ciudat, dar mere`.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prostttiee si eu la fel ca tine, salut si eu prima. Imi pasa?laughing Si asa ma saluta, doar suntem prieteni, normal ca ne salutam ce daca`l salut eu prima? Nu mai bine`mi saruta si mana? rolling eyes Prostieee, saluta`loh go on cum se nimereste, ori tu ori el.happy