| RAY a întrebat:

Despre inteligenta emotionala ati auzit/? in ce masoara ea? care conteaza mai mult inteligenta rationala sau cea emotionala?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca cea rationala. Daca gandesti mai rational poti sa o controlezi si pe cea emptionala.

| minrest a răspuns:

Da, am invatat la facultate, la metodica. Oricum oamenii detin fiecare toate cele opt sau noua tipuri de inteligenta, dar sunt axati intr-o directie, una din ele e mult mai dezvoltata. Sa zicem ca ai o mare inteligenta comunicationala, dar foarte slaba inteligenta emtionala. Comunici tu foarte bine cu toata lumea, dar cand te tradeaza un prieten nu poti depasi situatia, si intri intr-o stare in care nu mai poti comunica cu nimeni. Asta e importanta inteligentei emotionale. Daca nu rectionezi emotional in mod inteligent, toate celelalte componente ale inteligentei pot fi nule si neavenite.

| minrest a răspuns:

Cu cat inteligenta emotionala e mai ridicata, cu atat ceea ce simti intr-o situatie de viata e mai adecvat si mai util pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| FrumusicaSufletista a răspuns:

Nu pot spune ca știu exact în ce se măsoară inteligenta emoțională, dar presupun ca nu e despre mine.Eu cred ca trebuie să ne luptăm cu emoțiile, dar poate nu vom reuși mereu, dar cel puțin ne vom scăpa de anumite gafe.Pentru mine emoțiile sunt semne de slăbiciune, și consider ca inteligenta rațională este mult mai eficientă și la urma urmei mai bună.

| FataȘarpe a răspuns:

Cred ca trebuie sa existe un echilibru armonic. E ca si cum ai alege irascibilitate dar alegeri precise sau reactii/reflexe bune si alegeri pripite.