| RazvanNestian a întrebat:

Despre noul razboi mondial. Intre cine va fi? Vom fi afectati de bomba nucleara?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

N-avem cum sa spunem cu exactitate care vor fi statele combatante intr-un eventual nou Razboi Mondial. Eu zic ca lupta va incepe intre Liechtenstein si Malta, urmand a fi implicate, treptat, majoritatea tarilor de pe mapamond. Evident, glumesc, o eventuala scanteie de razboi va pleca din una dintre marile puteri ale lumii (Rusia, SUA, China, etc.). Spre deosebire de primele 2 conflagratii, in care infanteria a dus, in mare parte, greul si a decis rezultatul final, un Al Treilea Razboi Mondial, e foarte probabil sa fie unul nuclear, deci da, am putea fi afectati. Totusi, stai linistit, izbucnirea unui asemenea conflict major este foarte putin probabil. Pe langa faptul ca omenirea este, zic eu, mai civilizata, pe langa faptul ca, din moment ce am trecut deja de doua ori prin asta, acum constientizeaza efectele nefaste pe care le are un razboi, avem, spre deosebire de secolul trecut, organizatii bine puse la punct cu scopul de a mentine pacea. Liga Natiunilor a lui Woodrow Wilson, infiintata in perioada interbelica era o gluma proasta fata de ceea ce exista acum.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Va fi între cei doi neuroni ai tăi și presimt că multă lume va fi afectată, tu ești victima colaterală.

| Winddd a răspuns:

Care război?