| anonim_4396 a întrebat:

Din ce boli credeti ca a murit Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
| andrei1237 a răspuns:

Sifilis si se mai spune ca ar fi fost ucis dar nu se mai tine minte. Există multe variante, moartea multor mari scriitoari sau artiști în general sunt învăluite în mister.

8 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Nu se știe sigur dacă Mihai Eminescu, Luceafărul poeziei românești, a murit dintr-o boală. M-am interesat și se spune că ar fi fost ucis, nu mai țin exact minte de cine. Există multe variante, moartea multor mari scriitoari sau artiști în general sunt învăluite în mister.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Exista multe variante, nu stiu ce sa cred

| KateMiddleton a răspuns:

Nu se stie cu siguranta dar pe la sfirsitul vietii si-a iesit din minti.

| mary4048 a răspuns:

Cea mai noua ipoteza este ca a fost internat fortat in acel sanatoriu, familia neavand drept sa-l vada, fiind in cele din urma asasinat

| TheBlackSwan a răspuns:

Sifilis.

| H3cker a răspuns:

Dementa

| AnnMirele a răspuns:

Se consideră că era dement, şi da, posibil sifilis.Dar nimeni nu şti.A fost pălit şi cu pietre în cap, aşa că nu mă miră că şi-a ieşit dim minţi.