| anonim_4396 a întrebat:

Doar eu urasc din tot sufletul menstruatia? In fiecare luna cand imi vine mama ma intreaba si imi spune sa tin cont de perioada etc si ma face sa ma simt ciudat vorbind despre asta, eu mereu am cautat informatiile pe net pentru ca mie nu imi place sa vorbesc cu nimeni depre ceva mai personal, ma simt ciudat. Cand am nevoie la baie imi este scarba sa ma duc din cauza ca o sa vad sangele ala scarbos care mai are si bucati cu o alta consistenta, ewww. Cand stau in pat simt cum imi curge si ma enerveaza, am impresia ca o sa ma patez. Si eu acum mai am doar 3 absorbante (acum cateva zile i-a trecut mamei mele perioada si au ramas de la ea), am 12 ani jumate si asta este a patra oara cand imi vine, prima oara mi-a venit in ianuarie si vad ca s-a cam dereglat. A treia oara mi-a venit dupa vreo doua saptamani de la a doua perioada si mama a spus ca nu cred ca e bine sa imi vina atat de devreme, mereu m-a tinut 6 zile si in ultima zi imi curgea ceva inchis si foarte putin, nu stiu daca sa o pun ca zi de menstruatie. Voi cum va simtiti cand sunteti in aceasta perioada? Sau cum incercati sa nu mai fie atat de naspa si sa nu va fie scarba? Am uitat sa zic ca eu niciodata nu am avut dureri, am avut de vreo doua ori doar inainte sa imi vina, dar nu erau insuportabile acele dureri.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am nevoie la baie imi este scarba sa ma duc"

irina mamă, juma' de planetă are așa ceva, invață să trăiești cu tine așa cum ești

| Dandinelle a răspuns:

In viata treci prin situatii neasteptate, enervante. Vorbeste cu mama ta pentru ca are experienta, te cunoaste de cand te stii, si cunoaste probabil si cum te simti acum, dar deschide-te. Treci printr-o perioada de transformare si e vorba doar de obisnuinta. Incetul cu incetul ti se va regla.
Sunt persoane care au crampe, dureri de spate, dureri de cap, stari de iritatie etc.
Te obisnuiesti cu nebunia asta, e ceva nou si trebuie sa-i faci loc in rutina ta. nu e nevoie sa te concentrezi asa mult pe cum arata sangerarea sau ca acum nu ti-a venit atat de consistent etc. Acum e perioada de reglare. E acolo din niste motive bine intemeiate si sper ca le stii, daca nu, chiar vorbeste cu mama ta. Daca ai spotting sau nu ti se potriveste absorbantul, dureri dubioase la fel, vorbeste cu mama ta.

| Zorn a răspuns:

Ii foarte normal sa vorbesti cu mama ta de chestiile astea si te-as sfatui sa o intrebi mai des ce nelamuriri ai. Si nu, nu doar tu o urasti. Nu cred ca vreuneia dintre noi ii face placere sa sangereze 7 zile pe luna si sa mai aiba si crampe pe deasupra.