| AdioTPU a întrebat:

Dorinta de popularitate ascunde o stimă de sine scăzută?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Dorinta de popularitate poate ascunde o stima de sine scazuta in special in situatii in care persoana simte ca nu poate sa se ridice la standardele sociale sau sa faca fata presiunii din partea altor persoane. Acest sentiment poate fi inradacinat in copilarie, atunci cand parintii sau educatorii nu acorda suficienta atentie sau sustinere emotionala copilului. Acest lucru poate duce la o stima scazuta de sine si o dorinta nerealista de a-si imbunatati imaginea prin popularitate.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dimpotrivă, poate fi o latură a supraevaluarii ego-ului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, faima inseamna adesea ca faci o cariera sau faima=bani. Foarte multi oameni vor bani, deci nu e o tulburare psihica. (Ceea ce face majoritatea este automat considerat normal din punct de vedere clinic.)

| Mosotti a răspuns:

Ascunde o lipsa de atentie in copilarie, popularitatea inseamna sa ti se dea atentie.
Ca daca erai in ordine in copilarie si primeai atentie si afectiune, nu simteai nevoie de popularitate.
Asta una.

Sau sunt aia care vor multi bani, la aia este in ordine, e de inteles.

| Emma30555 a răspuns:

Popularitatea vine ca urmare a unei nevoi de a se simți speciali, de a avea putere și influență. Cred ca mai degrabă e o nevoie de acceptare și de validare pe care poate nu au primit o suficient în familie.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

De a fi in centrul atenției, poate ascunde multe la nivel invidual.

| adorbanii a răspuns:

Da