| Costel95 a întrebat:

Dumnezeu i-a creat pe oameni sau oamenii L-au creat pe Dumnezeu? Ce ziceti?

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dumnezeu a creat pamantul si viata umana + animale si natura doar nu a aparut din senin, daca nu exista Dumnezeu nu era nici biserica.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Tind să cred că este vorba despre un lucru simultan. În mod clar, am fost creaţi de ceva sau de cineva. Când, unde şi mai ales cum - nu ştim! Cu toate acestea, după ce a fost creat, omul a căutat în jurul său ceva pe care să se bazeze, ceva ce l-ar putea ajuta, ceva în care ar putea crede. Şi astfel a apărut noţiunea de zeu superior nouă, sau cum vrei tu să o iei.
În anul 0, Iisus a coborât pe Pământ. Prezenţa sa a revoluţionat omenirea şi gândirea noastră atât de mult, încât majoritatea civilizaţiilor i-au preluat învăţăturile şi conceptele.
Acum, dacă Iisus, Dumnezeu şi entitatea care ne-a creat sunt reale şi mai ales, sunt aceeaşi persoană nu poate garanta nimeni. Este o noţiune inexplicabilă şi oricât te-ai chinui să o înţelegi sau să prinzi cea mai mică idee, eşuezi. De ce? Pentru că nu ne este permis să depăşim o anumită limită - locul nostru în Univers este incredibil de strategic îngrădit.

| cosima11 a răspuns:

Eu zic ca nu suntem in masura sa contestam existenta Lui Dumnezeu si nici modul incare El a fost "creat". exista cuvintele "crede si nu cerceta". le stii daca esti putin crestin.dar dupa intrebarea pusa, thinking

| darielle a răspuns:

Dumnezeu i-a creat pe oameni

| Skylar a răspuns:

Mai degraba natura umana si nevoia omului de a diviniza.

| Costel95 explică:

Daca crezi si nu cercetezi, atunci nu sti in ce crezi!

| Costel95 explică:

Sti cum e, poti raspunde logic pana la un punct. E foarte greu sa explici la o persoana cum arata x sau y, atata timp cat acea persoana nu cunoaste pe x sau y. Crezi ca daca eu ti-as spune cum arata o persoana tu ai recunoaste-o pe strada? Nicidecum! Asa e si cu Dumnezeu... nu poti sa-L explici in cuvinte. El e mai mult decat niste cuvinte omenesti. Dumnezeu ne-a creat dupa chipul Sau, avem toti 2 maini, 2 piciorae etc... asta nu inseamna ca ne-a facut exact ca El, ci dupa chipul Lui, asemanator cu El, nu exact ca El. Dar, oricum nu ma astept ca vreunul sa inteleaga asta, pentru ca omul mereu cauta ceva logic. Daca totul ar fi logic, unde ar mai fi credinta? Viata asta pe pamant e ca o incercare. Dumnezeu ne-a pus pe pamant si asteapta ca oamenii sa vina la El cu o inima sincera. Fiecare alege in viata ce vrea. Vreau sa incehi cu un verset: "Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Cine vrea să asculte să asculte; cine nu vrea, să n-asculte!" Căci sunt o casă de îndărătnici!"

| Costel95 explică:

Intre credinciosi si necredinciosi mereu a existat o mare prapastie. oricat au incercat credinciosii sa explice necredinciosilor de Isus acestia n-au crezut si invers.Acuma, shrek, in legatura cu ultima intrebare, nu mai stiu exact cine zicea: "Pentru cine vrea sa creada, Am o mie de dovezi; Dar nu mai am nici una, cand tu nu mai vrei sa crezi." E bine ca te uiti la documentare, dar si acele documentare pot fi gresite. Sa sti ca exista o picatura sau poza cum vrei tu sa zici. Omul este creat dupa chipul lui Dumnezeu sau natura este tot o creatie a lui Dumnezeu. Dar hai sa facem altfel. Sa presupunem ca Dumnezeu nu exista. Cum a aparut lumea? Vreau sa stiu si eu ce crezi...nu mi-o lua in nume de rau.

| Costel95 explică:

Eu am inteles in ce crezi, dar atomii iia de unde au aparut pana la urma?

| Costel95 explică:

Nu poate exista nimic pur si simplu. Avand in vedere ca am negat ceea ce ai spus, cu siguranta ma vei intreba ca "Dumnezeu de unde a aparut?" In legatura cu asta, ti-as putea da o multime de dovezi, dar n-ai crede nici una, asa ca nu vad rostul de a ma chinui sa scriu. Rau ca nu-ti traiesti viata in frica de Domnul.

| Costel95 explică:

Daca nu crezi in Dumnezeu, cum poti crede in atomi care s-au format din senin? Gandeste putin!

| Costel95 explică:

Bine ai zis...religia a fost creata in totalitate de om. Pe Dumnezeu nu-L gasesti in religie, asta nu intelege lumea. Pe Dumnezeu nu-L gasesti in religie pentru ca El nu a fost creat de om cum e religia. Omul este creat de Dumnezeu, omul are sansa de a alege: viata sau moarte, asta depinde de fiecare. Si nu prea vad rostul sa ma uit la documentare, pentru ca pe foarte multi i-au orbit aceste documentare. Dumnezeu ii iubeste pe toti, dar nu toti Il iubesc pe El. Sa stii ca Dumnezeu asteapta si de la tine sa aduci rod, inca te asteapta, stie totul despre tine, viata e pera seaca fara El. Si sa nu indraznesti sa spui vreodata despre ceva/cineva ca nu exista daca n-ai cercetat. Ai grija, ca poti duce pe multi la orbire din pricina vorbelor tale. Daca il vei cauta pe Dumnezeu si nu-Ti va raspunde sa vi la Mine si sa-mi zici ca nu exista, dar pana atunci mai cerceteaza, pana afli adevarul.

| Costel95 explică:

Cauta-L pe Dumnezeu, si daca nu iti va raspunde, atunci crede in teoria ta cu atomii creati din senin. Inca ceva, pe Dumnezeu Il gasesti numai pe genunchi cautandu-l cu o inima SINCERA.

| catalynx a răspuns:

Dar oamenii nu au nici cea mai mica putere sa creeze un zeu, invers este posibil

| enearaul a răspuns:

Bah... voi sunte'ti nebuni jur... deci am dat intamplator peste intrebarea asta si jur sincer numa de asta mi-am facut cont pentru a putea raspunde ideea e ca nu cred ca exista dumnezeu dar cred in evolutia universului "big bang" e mult mai plauzibil adica a fost o vreme cand mergeam si eu la biserica pana la 10 ani si inevitabil au aparut si intrebarile mele, da cum s-a format lumea "dumnezeu a facut din nisip barbatul, a suflat pac pac s-a creat omul." jur ca la 8 ani am si crezut dar cum sau inmultit? (chestia cu barza nu mai mergea) "pai stii.ca barbatu si femeia." bun corect.dar am mai si crescut.au urmat intrebarile de genu.dar incestul nu e pacat."aaaa. aaaa.aaa atunci nu era" WHAT? deci dupa logica mea.nici acum nu ar trebui sa fie pacat incestul.din nou intrebam.dar noi suntem creati dupa chipu si asemanarea "domnului" nu? rasp. ferm "DA" bun si at cum de exista pe planeta.negri.albi.galbejiti.pentru ca la cultura mea generala oricat stai la soare. pigmentu din nastere nu se schimba oricat ai vrea.si din cate stiu eu.negri tot negri is de cand se nasc pana mor.si inevitabil aud si rasp evaziv.chiar de la un preot."crede si nu cerceta" bun da din moment ce am ratiune.gandesc.sunt o fiinta rationala.nu am cum sa nu cercetez ceea ce nu mi se desluseste logic.si daca dumnezeu e dintotdeauna.sa autocreat.si toate alea.dc zeii au fost mult mai venerati decat dumnezeu.si dc se refuza publicarea documentelor din biblioteca de sub capela sixtina? dc exista inca atatea secrete intre om si religie.eu oricum astept rasp. la toate intrebarile mele.desi nu stiu daca se gaseste cineva sa raspunda.LOGIC.sa fie cat mai plauzibil.ms

| enearaul a răspuns:

Costel, poate eu sunt un om mai logic asa sunt eu vreau ceva palpabil ma bucur ca ai credinta nu am nimic impotriva celor care cred nu instig la nimic eu am spus ce cred. si daca tot ma iei cu verseturi, nu stiu cat te-ai uitat la documentare si cat nu eu sincer am cam vazut tot ce era de vazut din documentarele despre evolutia lumii si dumnezeu, acum credinciosi nu recunosc dar sa stii ca 75% din populatia din vremea lui iisus era nebuna, deci biblia putea fi scrisa de un nebun, pe vremea lui iisus nu se stia de moarte clinica.semiparalizie, invierea lui lazar este un exemplu concret de moarte clinica si repunerea paralizatului pe picioare exemplu concret de semiparalizie care s-a vindecat de la sine. si in plus, DC NU EXISTA NICI O PICTURA SAU O POZA CU DUMNEZEU?

| enearaul a răspuns:

Eu cred in teoria "big bang" universu era minuscul si in el existau multi atomi... si functiona normal nimeni nu stie exact cat timp a functionat asa, cert e ca s-a intamplat ceva si au inceput atomi sa se loveasca intre ei, at a inceput expansiunea universului, si in urma exploziei (big bang) sau inprastiat peste tot atomi si molecule, asta e ideea in care cred eu, sa iti dau si ex cum gandesc eu, poate te plictisesc, omul alb = atom - proton- neutron, etc/omul negru = proton - atom -neutron, etc/(sper sa intelegi si tot asa s-a creat tot universul si inca se mai creaza poate alte rase si alte planete universul e in continua expansiunewinking

| enearaul a răspuns:

Din cunostintele mele... atomi exista pur si simplu si se formeaza de la sine... ca dumnezeu de altfel exista pentru ca vrem noi sa existewinking

| enearaul a răspuns:

Oricum nu ai nici un argument... o sa imi spui ca sa autocreat si nu pot crede asa ceva e imposibil... si nu am cum sa traiesc in frica de dumezeu din moment ce nu cred in el pentru mine nu exista in viata mea e doar propria mea munca si oamenii de langa mine care ma sustin si ii sustin si eu cum potwinking

| enearaul a răspuns:

Pai macar cunosc compozitia atomilor...cu dumnezeu nu am vazut nici o pictura oricum imi pare rau sa te dezamagesc dar religia este creata in totalitate de om pentru a ne subjuga mai uitate la documentare si ai sa intelegi si tu daca vreiwinking

| enearaul a răspuns:

Tocmai ca cercetez... si cred cu tarie ca omul la creat pe dumnezeu el a fost creat pentru a se teme omu de ceva mai presut decat omenirea si mai puternic dupa cum iti spuneam dc religia tine ascunse atatea dovezi ziare vechi scrieri de pe vremea aia in capela sixtina si nu le spune lumi? iti poti imagina ce ar fi daca omenirea ar afla de la PAPA' ca nu exista dumnezeu

| enearaul a răspuns:

Si dc sa orbesc eu o parte a lumi cu ceea ce zic eu... tu ai deschis subiectu si eu il discut atata tot (nu bagati in seama ce am scris eu/ sunt doar minciuni ordinare imi place sa ma contrazic CREDETI IN DUMNEZEU) e bine acum?