| AdioTPU a întrebat:

E adevarat că cei care nu au ambiții sau standarde prea înalte au sufletul mai liniștit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevărat, acei oameni chiar sunt liniștiți, se mulțumesc cu ce au, cat au.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astea sunt doar iluzi care duc la suferinta, liniștea o regăsești prin abolirea dorinței, dorința duce la suferinta, suferinta duce la dorința, e un ciclu trist si tragic

| Violleta2022 a răspuns:

Nu neaparat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred că da.

| Freya1 a răspuns:

Depinde ce înțelegem pron standarde înalte.Pentru ca dacă visul tău e sa ajungi cel mai bogat om al lumii, lucru pentru care trebuie sa muncești exagerat de mult dacă nu ești deja foarte bogat atunci da, nu ai cum sa ai sufletul liniștit.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da... și nu prea.

Ce înțelegi prin asta?

Dacă nu ai standarde înalte, de exemplu legat de parteneri, poți să ajungi lângă un om care bea, bagă la păcănele și-ți fac viața un calvar.

Dar dacă te referi că nu vrei să faci din carieră scopul vieții tale sau să devii bogat pentru că realizezi că odată cu mulți bani, vin și mai multe responsabilități, și atunci nu pui posesiunile materiale sau statutul social pe primul loc și vrei doar să duci o viață cu strictul necesar și să fii recunoscător de puținul pe care îl ai, da, poți să fii mai liniștit.

| carevaescu a răspuns:

Nu se exclud reciproc.

A avea sufletul linistit tine de alte atitudini si valori.

| Theo94 a răspuns:

In unele cazuri, sa nu generalizam.

| 120bulevard a răspuns:

Si da si nu, trebuie sa fie un balans realistic.