| ponturi a întrebat:

Este adevarat ca Romania este pe locul II la consumul de alcool in Europa? Prima ar fi Danemarca. Cica ginul si coniacul au fost cele mai baute tari anul trecut.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu ma mira treaba asta. Oricum daca nu e vorba de locul doi Romania e printre primele tari alcooliste.Si stii de ce?
Pentru ca la noi se bea foarte mult.
La sate lumea bea foarte mult si copiii sunt obisnuiti cu vinul inca de pe la 12 ani.
Si in general si oamenii de la tara beau de fiecare data cand termina treaba din curte de facut.
Studentii si tinerii pana in 35 de ani beau si ei foarte mult la petreceri de nu mai stiu de ei.In weekend in caminele studentesti e dezastru.
Dar danezii sa fie pe primul loc, pe asta nu as da crezare.
Din experientele mele prin strainatate si din ce mi-ai mai spus si altii, englezii si nemtii sunt cei mai betivi din Europa.
Sa vezi cand eram mic si am fost cu familia la mare in Bulgaria nemtii au dat o petrecere la un bar de pe plaja si dimineata barul era distrus in totalitate numai sticle sparte pe jos, au facut nemtii ravagii.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu stiam ca rusia și reb moldova sunt campioane, depinde de cs alcool bei, români beau bere ce e slaba

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, sub nicio forma nu e adevarat.
Nici ca Romania e pe locul 2, nici ca Danemarca e pe locul 1.

Statisrticile de pe net zic cu totul altceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Moldovenii ne întrec. La noise bea vin. Deci cacialma.

| Drimmero a răspuns:

Locul 2 o laie, englezii, nemtii, cehii, francezii sunt in alta liga fata de noi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de sursa statisticilor.De exemplu, aici arata altfel https://www.euronews.com/......-in-europe

Vauzusem ceva video de la World Economic Forum in care spunea ca suntem pe locul 2 sau 3 si in ce priveste activitatile fizice (mersul la sala, fitness etc).

| relian a răspuns:

Cred ca acste topuri sau studii se fac pe bauturile vindute, asa cred, acum nu stiu exact daca asa sta treaba. Daca ar fi asa, atunci multi oameni isi fac bauturi ei acasa, distilate, vinuri, pe aia cinei contorizeaza?
Pina la urma ce conteaza cine ce bea or maninca, fiecare face ce doreste, chestiile astea sa faci topuri cine bea mai mult cine maninca si alte rahaturi, mi se par chestii aiurea, dar banui ca cineva ocupa astfel de joburi, platiti din bani publiic si trebuie sa dea si ei ceva statistici, sa arate ca fac si ei ceva laughing

| Freya1 a răspuns:

E posibil, dar nu ma mai uimește.Suntem printr-e primele locuri la foarte multe rahaturi...

| Dismally a răspuns:

Nu, suntem pe locul 9 din 27, iar Danemarca are unul dintre cele mai mici cantitati de alcool consumate din UE.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e adevarat

| Theo94 a răspuns:

Din UE nu din (toata) europa.