| DAN3ZX a întrebat:

*Este bun rezumatul acesta pentru Popa Tanda.
,,Parintele Trandafir, un om foarte invatat ajunge preot in satul natal,Butucani,un sat cu oameni gospodari.
Parintele nu ramane nici doi ani din cauza ca e prea direct cu oameniI.El spune tot ce are pe inima, astfel ca e mutat in satul Saraceni.Acesta este un sat aflat intre munti cu case darapanate si oameni saraci si lenesi si bieserica o ruina. Dorind sa ii indrepte, parintele le tine predici saracanilor duminica si le da sfaturi. Enoriasi nu se schimba iar acesta recurge la batjocura si ocara.Acestia incep sa se fereasca din calea lui si il poreclest Popa Tanda. Acestia se duc la prorotop si cer un alt preot pentru satul lor. Episcopul ii da dreptata parintelui in cele din urma,inspirat de diviinitate,parintele incepe sa munceasca din rasputeri pentru a scoate satul din saracie. Se concetreaza asurpra gospodariei sale vopsind gardul,schimband acoperisul, facand gard si punand rasaduri.Saraceni ii privesc casa si roadele din gradina, spunand ca e ceva necurat ceva la mijloc.Incet-Incet,acestia il copiaza, iar Saraceni ajunge un sat prosper. Dupa muli ani preotul Trandafir ajunge batran fiind injurat de nepoti intr-un sat prosper in care oamenii se roaga pentru sanatatea sa.*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea, stiu ca e rezumat, dar asta e mult prea scurt.
De ce nu faci rezumat pe momentele subiectului, astfel vei intelege mai bine actiunea si vei ramane si cu mai multe detalii.

1 răspuns:
| Staind a răspuns:

E bine, dar mai baga niste detalii pe acolo.