| anonim_4396 a întrebat:

Este mai sanatos sa prajesti cartofi si alte chestii in untura de porc sau in ulei de floarea soarelui? Voi ce folositi?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Uleiul de masline nu e pentru prajit.
Nici cel de PALMIER. Imi spunea cineva din Spania ca la ei e aproape gratis, tocmai din cauza ca nu il foloseste nimeni la prajit.
MC folosesc exclusiv ulei de palmier, fiindca nu prinde miros si pot praji cantitati mai mari, insa nu le pasa la ce pericole expun clientii.

Daca chiar nu poti evita prajitul, atunci prajeste in ulei de rapita (contine antioxidanti) sau in untura de porc (care contine colesterol, si din care se formeaza mai putini radicali liberi decat din uleiul de floarea soarelui)

"Uleiul de masline are un punct de ardere (atunci cand ti se pare ca fumega tigaia) la o temperatura mult mai mica in comparatie cu alte tipuri de ulei. Punctul de ardere al uleiului de masline este situat undeva intre 185 si 210 grade Celsius. In momentul in care atinge aceasta temperatura toate proprietatile lui bune se distrug si, mai rau, pot sa apara compusi care sunt daunatori sanatatii. Niciun ulei nu este bun in momentul in care ajunge la punctul de ardere de aceea numai anumite uleiuri sunt potrivite pentru prajit fara sa isi schimbe structura moleculara.

La temperaturi mici pana la moderate poti folosi uleiuri de nuca de cocos, porumb, masline, susan sau nuci. Aceste tipuri de ulei sunt bune pentru preparate la cuptor la temperatura mica, pentru sotare la foc mic si in salate
La temperaturi medii foloseste ulei de nuci de macadamia, de rapita sau sofranas.
La temperaturi inalte sunt indicate uleiurile de avocado, floarea soarelui sau soia."

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Uleiu de masline e cel mai sanatos

| darrio2007 a răspuns:

Este mai sanatos sa faci la gratar. Prajeala foarte rar.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca se poate cu cate mai putine prajeli este mai bine.
In Grecia am folosit numai ulei de masline, aveam de la sursa direct, de la socrii mei care au livezi de maslini. Acum in Germania, uleiul de rapita il folosesc si cand si cand trimit socrii uleiul de masline. Cartofii in uleiul de masline se prajesc frumos, devin aurii si au un gust mai bun, pe cand la uleiul de floarea soarelui/rapita nu ies asa.

| RAY a răspuns:

Uleiul de floarea soarelui este ok si untura,dar prajelile pot afecta in timp ficatul, eu personal imi fac gratare cu cat mai putin ulei posibil,in rest multe fructe,legume,grasimile nu sunt rele,asta e un mit, raul il cream cand frecam menta si nu facem nimic si mancam mult,mai multa supa de pui scade pofta de mancare,mai multe lichide, untura cu paine e foarte sanatoasa, e grasime sanatoasa, pura, animalica, le aud pe uni ca cica e nesanatoasa, nu e adevarat asa ceva, nesanatos e ceea ce face omul nu ceea ce ne daruieste natura

| relian a răspuns:

In ulei vegetal, dar in baie de ulei nu in tigaie.Sa iti spun o chestie,nu stiu cum sa-i zic vazuta,probata si asa mai departe.
Astia la fast food prajesc cartofii si ce mai au ei in baie de ulei vegetal.
Acum ce se intampla cand prajesti ceva in tigaie sau in baie de ulei? In baie de ulei,pui cartofii scufundati in acel ulei fierbinte deja.Ce se intampla? Cartofii foarte rapid prind o coaja ce nu mai permite patrunderea uleiul in cartofi. Daca te duci de exemplu la McDonald si desfaci un cartof prajit de ei o sa observi ca e mai mult fiert la interior, ulei are asa doara la exterior.

Daca parajesti tu acasa in ulei, cartofii si ce mai prajesc oamenii se fac incet, se imbiba in ulei la greu, sunt bleasca de fapt cu ulei, spui cas bureti plini cu ulei laughing
Cam asta e ste diferenta.Acum spune tu care sunt mai sanatosi.Eu zic ca cei prajiti in baie de ulei, Dar acasa omu nusi permite sa faca carofi in baie de ulei, te costa f mult.Aia la restaurante aia fac toata ziua.

Cu carnea la fel, multi vai mancarea de la aia nu-i buna laughing pai iti zic eu care nu-i buna, aia ce o face omu acasa, aia care este ca un burete plin de ulei.
Eu nu spun sa ma crezi pe mine, cand mergi la mcdonalds sau KFC rupe un cartof si vezi cum este la interior.Ala cel prajesti tu acasa te asigur ca musteste de ulei la interior.

Acum sa raspund la intebarea eu folosesc cartofi de la fastfood, de acolo mananc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru relian):

Bine, dar aia la MC folosesc aceeasi baie de ulei de 100 de ori, o incalzesc, o racesc, apoi iar o incalzesc. Nici asa nu e bine.

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Stii tu ca asa fac? Eu te asigur ca folosesc uleiul ala exact atat cat este bun.Aia nu risca nimic, cand este vorba de companii mari, aia nu se incurca in maruntisuri de genul asta, te asigur de asta.
Deci foloseste uleiul ala exact cat este recomandat.Gandeste ca aia fac milioane de dolari, nu umbla nimeni cu gainarii de genul asta in cazul companiilor foarte mari.
Ei si mancarea daca ramane o arunca, nici un angajat nu are voie sa ia nimic acasa.Lucrezi tu acolo, iei ceva mancare, dai mai stiu cui, asta dupa ce ai tinut manacarea aia vreo 2 zile, sau cine stie ce manainca ala, gata moare, vin aia sa dea in judecata MC.Nu se joaca nimeni cu asa ceva.
Apoi toate aceste firme mari sunt controlate, eu cred ca mai degraba are omu acasa uleiul sil foloseste de mai multe ori decat ar faco MC.

| anonimg a răspuns:

Mai bine ii consumi fierti; sau la cuptor cu marar pe deasupra sau alte ierburi aromatice cu care merg combinati. Mmmmmm... happy
Ulei de floarea sorelui decat untura. Corpul se lupta mult cu grasimea animala sa o digere. Si daca nu i se da timp sa o digere, si nu se depune efort fizic pentru ca organismul sa o transforme in energie, atunci ea se depune foarte usor.

| Lioana a răspuns:

Cică in untura e mai sănătos.
http://m.doctorulzilei.ro/......-uleiului/

| MihaiNicu23 a răspuns:

In ulei de masline este cel mai sanatos sa ii prajesti.

| Kogaion a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Uleiul de masline nu este pentru prajit, nici macar grecii nu prajesc cu el ci cu floarea soarelui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai sanatos e sa nu mananci prjit, Pacala...

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

E evident. Dăăă...
Dar ma refeream in cazul in care vrei sa prăjești ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, si acum sa nu mai mancam nimic, ca vom muri.
Si aerul e poluant si cancerigen, ca fapt divers.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Daca vrei sa mori mai repede, fa ce a spus Mihai. Ori e dus cu pluta baiatul, ori face misto. Poate ambele.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am încercat când eram mai mică sa prăjesc ceva in ulei de măsline și mi-am dat seama ca nu merge. Nici gustul lui nu îmi place.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Stai in Italia 10 ani si te inveti cu timpul laughing. Ador uleiul de masline la salate. Si stiu ca sunt o gramada care nu il plac. Soarta.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu face iar pe inteligentul. E ca tigarea. Nu ti-o baga nimeni in gura cu forta. E problema ta daca esti prost si fumezi. Cat despre ulei de masline, trebuie sa fii retardat mintal sa il folosesti la prajit. La Mihai mai sus nu am pretentii. Daca nu ar da raspunsuri tampite ( ca Donna) altfel nu ar mai fi pe locul 1 in fiecare saptamana.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut unde ti-am comentat eu? la faza cu prajitul in general, ies mancaruri gustoase din prajit, las-o p-aia ca nu e sanatos, ca fara excese nu patesti nimic, de 2 ori macar pe saptamana merg o portie de cartofi prajiti...

Si uleiul de masline nu se foloseste la prajit, ii strici tot rostul.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu m-am uitat sa fiu sincer Drimmeiro. Dar daca iti plac cartoafele prajite, ce sa zic. Bravo tie. Tu iti bati joc de corpul tau, nu eu de al meu. Nu e ca ma deranjeaza.
Cat despre cel da "masaline", nu e din cauza gustului. Citeste pe net sa vezi de ce e foarte grav daca faci asa ceva. Imi e lene sincer sa stau sa iti scriu eu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mult iti poti bate joc prin niste cartofi prajiti mancati mai rar, se pare ca nu degeaba internetul isi face treaba la manipulari )))))

Tu nu te uiti nici macar sa-mi tastezi numele corect, dar nu-ti cer mai multe, n-am de unde/
Se transforma in substante toxice, toata lumea ar trebui sa stie acest lucru, la fel de toxic e si uleiul de floarea soarelui.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu ma lua tu pe mine cu "internetul te manipuleaza" tembelule laughing. Macar daca erai un exemplu de urmat, mai ziceam. Dar cunoscundu-ti placerile ( avatarul zice tot) nu e ca te iau mult in serios.
Cat despre nick, nici eu nu am pretentii la tine ca sa te prinzi cand fac misto, deci e bine. Avem ceva in comun.
Cat despre ulei, citeste si vezi care e de fapt treaba.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

In incercarea de a te scoate din penibilul in care ai intrat singur,, cauti nod in papura prin avatarul si pasiunea mea))), multa minte nici nu-ti trebuie pentru asta, e suficient sa te ascunzi dupa deget, Brokenico, dar te inteleg,, sa debitezi prostii e gratis!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Si flirturi jegoase si patetice pe site sa vada toti, e la fel de gratiswinking

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici raspunsul asta nu te avantajeaza, din cate se observa, esti in vizor pentru asa ceva.
Cand ataci pe cineva,, asigura-te ca ograda ta are poarta inchisa.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Sa ma avantajeze? In fata cui prietene? A ta? A prapaditului aluia virgin? DOamne feri. Cica eu sunt arogant. Uitati-va in oglinda inainte oameni buni

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost greseala mea ca te-am bagat in seama,, n-ai cu cine!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Csf, n-ai csf.

| MihaelaDart a răspuns (pentru NLS):

Grecii numai in ulei de masline prajesc si gatesc, si nu-i nimic daunator. Cat am fost in Grecia numai uleiul de masline il foloseam, imi era la indemana.

| Laura927 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e ..ca e okay raspunusul sau nu il scrii.
eu redeam ca e ironic la inceput cand vedeam ce raspunusri da dar vad ca nu e iroic chiar e prost.
dar nu numai ca e un raspuns prost e impresionant.
pai la cineva a intrebat daca sa ii schimbe formula lapte la un bebe ca cica ar fi bebe prea agitat si Mihai ii raspunde
"pai dai lapte de capra, il lasi putin sa se opareasca ca sa nu oparesti copilul"eu am ramas ma socata

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Uleiul de masline nu e pentru prajit.
Nici cel de PALMIER. Imi spunea cineva din Spania ca la ei e aproape gratis, tocmai din cauza ca nu il foloseste nimeni la prajit.
MC folosesc exclusiv ulei de palmier, fiindca nu prinde miros si pot praji cantitati mai mari, insa nu le pasa la ce pericole expun clientii.

Daca chiar nu poti evita prajitul, atunci prajeste in ulei de rapita (contine antioxidanti) sau in untura de porc (care contine colesterol, si din care se formeaza mai putini radicali liberi decat din uleiul de floarea soarelui)

"Uleiul de masline are un punct de ardere (atunci cand ti se pare ca fumega tigaia) la o temperatura mult mai mica in comparatie cu alte tipuri de ulei. Punctul de ardere al uleiului de masline este situat undeva intre 185 si 210 grade Celsius. In momentul in care atinge aceasta temperatura toate proprietatile lui bune se distrug si, mai rau, pot sa apara compusi care sunt daunatori sanatatii. Niciun ulei nu este bun in momentul in care ajunge la punctul de ardere de aceea numai anumite uleiuri sunt potrivite pentru prajit fara sa isi schimbe structura moleculara.

La temperaturi mici pana la moderate poti folosi uleiuri de nuca de cocos, porumb, masline, susan sau nuci. Aceste tipuri de ulei sunt bune pentru preparate la cuptor la temperatura mica, pentru sotare la foc mic si in salate
La temperaturi medii foloseste ulei de nuci de macadamia, de rapita sau sofranas.
La temperaturi inalte sunt indicate uleiurile de avocado, floarea soarelui sau soia."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc Shell Helix Ultra, fara aditivi! Cel mai sanatos.
Pofta mare!

Funda.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuia sa pui si un link, ca poate cineva este interesat. :)
https://www.shell.com/......hetic.html

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mai bine nu, e posibil sa fie adepti dupa aceea si nu de alta dar nu-mi place concurenta, vreau sa fiu unic... pune si tu link la altceva.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poti sa il folosesti la mancare, dar doar o data in viata.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Voi sterge link-ul. happy

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Pai, mai rarutz ca-i mai dragut... nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu intotdeauna am cam afirmat ca nu exista mancare (ne)sanatoasa, ci obiceiuri. Aici, desigur, toata lumea are de comentat. Nu inseamna ca n-avem toti dreptate.
Nu intotdeauna ce e mai gustos e neaparat mai bun pentru noi. De exemplu, as manca 10 prajituri Magura odata, insa corpul meu nu va rezista la mai mult de doua. Corpul stie singur sa se protejeze 99% timp. Cum nici apa nu torni 5 litri in tine.
Deci nu trebuie sa ne fortam limitele prea mult, nici macar in sport.
Ca o nota personala, in general cand gatesti cu untura e clar ca rezultatul final este mai gustos, desi n-am mai mancat prajeli in untura de mai bine de 10 ani. Nu cumpar untura si nici n-am de la cine sa iau (de la tara sau de undeva).
In general afara de cartofi prajiti (mai ales acasa sunt intotdeauna aia cei mai buni) nu prea consum alte prajeli. Nu sufar carnea prajita (de orice tip, vita/pui/peste) decat snitelul, adica sa mai aiba totusi o crusta ceva. Dar mai mult imi place la cuptor/gratar/fiert. Cartofii tot prajiti ii prefer (doar acasa), dar pot fi gustosi si copti, daca poti adauga niste condimente peste ei. Altfel "raw" tot prajiti ies mai buni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul de cocos este cel mai ok are +90% grasime saturata, este solid pânã la temperatura de 25 de grade si are un punct de ardere dublu fatã de floarea soarelui.

| AlexSalling a răspuns:

Eu am o forma mai super de ai praji. Ii bag in gratar. Nu ma doare ca practic nu se prajesc intr-un lichid, nu au nevoie neaparat.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexSalling):

Prajesti sau faci gratar? Ca nu-i totuna.

| AlexSalling a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu ca nu-i tot una. Fac doar la gratar, nu prajesc nimic. Nici nu cumpar ulei.

| Harley18 a răspuns:

Eu fololosesc ulei de floare soarelui uneori mai adaug si niste untura in ulei pentru gust.
Ideea e ca nu trebuie sa prajesti de multe ori in aceeasi unsoare pentru ca nu e sanatos. Asa odata de doua ori, merge. laughing

Răspuns utilizator avertizat