| domnitaRalu a întrebat:

Este un lucru bun sau rau ca romanii trebuie sa plece in strainatate si sa munceasca pentru straini?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Rau

| Darkmagic a răspuns:

"Plecatul" in alte tari pe timp nedefinit schimba mentalitati, si poate, intr-o jumatate de veac majoritatea romanilor n-or sa mai fie tributari conceptului ciobanului mioritic.
Ce e cu adevarat rau, e faptul ca schimbarea unei mentalitati paguboase nu este completata si de educatie, asa incat incet dar sigur romanii devin analfabeti functionali.
Sper sa nu trebuiasca sa explic termenul... big grin
Daca ai creier bine mobilat, nu te "umileste" nimeni, nicaieri.
De altfel, in perioada interbelica, atunci cand Romania insemna ceva in lume, aveam in tara mii de lucratori germani, americani, francezi, care ocupau o plaja incepand de la industrie, si terminand cu stat bona la copii.
Oare frantuzoaicele cu job de bona sau americanii din industria extractiva, veneau in Romania, umiliti fiind in tarile lor, cum afirma colegul de mai sus?winking
Hai sa mai citim un pic de istorie, asezonata cu ceva sociologie, ca nu strica... big grin

| Raniaa a răspuns:

Rău.
Este trist, să vezi că țară ta îşi bate joc de tine, te umileşte.

Răspuns utilizator avertizat