| andreea1baratiu a întrebat:

Este un lucru rău daca i-am spus unui străin numele meu? Adică astăzi stateam pe o banca in parc singura si langa mine s-a pus peste câteva minute un bărbat care nu arata ca un om rau sau ca un betiv, doar a vrut sa ne împrietenim si s-a băgat in seama cu mine si a vrut sa facem cunoștiință, si i-am zis numele meu practic. Dupa a început sa ma întrebe si la ce scoala sunt si unde lucreaza parintii mei. Regret ca i-am zis chestiile astea, dar nu prea ma descurc la comunicat cu oamenii, plus ca stiu ca nu e bine sa vorbesti cu straini, mai ales sa le zici chestiile personale.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca i-ai spus doar numele(mic)nu este nici o problema. Dar daca i-ai spus mai multe, chiar ca este o problema.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e neaparat un lucru rau daca zici numele mic, dar nici unul foarte bun.Sa dai alte detalii deja trece intr-o zona periculoasa.Ai mare grija.Trebuia pur si simplu sa te ridici si sa pleci cand ai vazut ca vrea sa te descoasa.Scoala la care inveti si ce fac parintii tai nu au nicio relevanta fata de un strain, e nesimtire sa intrebi asa ceva.

Mie mi s-a intamplat sa am conversatii faine cu straini fara sa imi dau numele sau alte detalii, asadar sa stii ca asta nu ar trebui sa reprezinte o bariera.Bine, acum depinde si de ce varsta ai, la tine chiar nu este ok, din moment ce inca esti eleva.Din punctul meu de vedere copiii nu ar trebui sa vorbeasca cu strainii de pe strada deloc, decat in cazuri exceptionale in care situatia o cere. Daca esti deja constienta ca ce ai facut nu e bine, repet, ai grija pe viitor! Nu e de joaca, se poate sfarsi urat pentru tine.

| J0B0MAT a răspuns:

Numele nu, dar adresa, unde înveți, unde îți sunt părinții nu aveai de ce să le împărtășești unui străin.
Oamenii răi cu adevărat de multe ori nu arată a oameni răi.
Eu zic să te rezumi la a discuta despre vreme, subiecte generale cu străinii.Un om normal nu se pune pe bancă lângă fete și le întreabă adrese, nume etc, ăsta sună mai mult a comportament de om cu ceva probleme.

| Nirvanaaa a răspuns:

Bănuiesc ca ești minora.
Niciun om care se bagă in seama cu copiii pe motiv de "împrietenire" in parc sau in alte locuri nu are intenții bune.
Daca i-ai spus numele mic, fără cel de familie e bine, nu are suficiente date despre tine. Dacă voia sa știe și unde înveți și despre ai tai e clar. Era vreun pedofil. Niciun om normal nu întreabă un copil de pe strada unde invata și unde lucrează părinții. Dacă i-ai zis unde înveți te rog sa le spui părinților. Trebuie sa știe neaparat de situație.
Ai grija la persoanele suspecte din jurul tău:
Ai grija de tine, mulți profita de naivitatea copiilor. Din pacate asta e lumea in care trăim.
Îți doresc numai bine!

| SkandallKamataru a răspuns:

Era pradator sexual... nu stiu cati ani ai, presupun ca minora, dar nu are vreodata ce cauta un om matur sa se bage in seama cu tine si sa va "imprieteniti" sau sa discutati.
Cel mult sa te intrebe cat e ceasul sau sa te intrebe cum ajunge nu stiu unde, atat, restul e comportament DUBIOS si de PEDOFIL.

| MistarGoGu a răspuns:

Jumate din informatii cat sa facă o carte de identitate FALSA!
Doar prenumele *( numele de botez ) Sau si cel de familie? Atunci si mai grav! Sunt " vânători " de ponturi care urmăresc oamenii sa vadă unde stau, ce avere au vand informatiile la hoți iar aia dau lovitură!
Ma mir ca nu te-au invatat părinții sa NU dai asemenea informatii unor străini!

| MistarGoGu a răspuns:

Spune-le parintilor ce " isprava " ai facut si urmatoarele 2-3 săptămâni sa fie atenti daca vad oameni suspecți pe la casa Sau bloc depinde unde stați!

| CLaludiu1234 a răspuns:

I-ai zis la ce scoala esti și unde lucrează părinții tăi? Sa nu spui niciodată vreunui străin chestiile astea, tu știi ce intenții are aceea persoana? Nu poti avea încredere intr-un străin.

| RedMarr a răspuns:

Numele Nu. N-are Importanta. Oricum puteai sa-i spui orice Nume, cate fete nu sunt in oras cu numele tau?! Sigur, A socializa e in natura umana...dar fara detalii personale, Adresa. Una e sa ajuti pe Cineva cu un sfat/raspuns/directie ..si alta e Prietenia. Aia se construieste in Timp. De regula Prieteniile se fac cu cei de Nivelul-varsta ta. Ok, iti poate atrage atentia cineva ( e tanar, e frumos, are o prezenta - un fel de a fi pe care il apreciezi ) dar atat. Ce prietenie poate fi aia 5 intrebari-in 5 minute-in trecere prin parc? Adica ce sa mai intreb eu, o fata /eleva? Orarul-dramele adolescentei? Una e sa recomanzi o piesa muzicala intr-o postare publica. ..si ALTA e sa CERI ADRESE. Fiecare trebuie sa-si stie Locul si Timpul in viata.