| anonim_4396 a întrebat:

Eu personal ma uit la video-bloggeri cum ar fi Mikey Has, Tudi Popa, si Zmenta Mihai si ii vad cum ii parodiaza pe cocalari si pitipoance. Intrebarea mea este: oare s-a gasit vreo persoana in cauza sa se uite si ea la astfel de filmulete si sa se schimbe? Chiar si la televizor vad cum se parodiaza politicieni sau alte personaje, dar exista oameni care sa se schimbe? De ce sa ai tone de bani si sa fii prost? Nu mor de invidie, dar situatia e grava, din ce in ce mai multa lume se prosteste, si e cumplit pentru tara. De ce nu se mai citeste o carte de exemplu? In fine astept parerile voastre, vreau sa aud lucruri serioase ca mi-a ajuns caterinca

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatamantul s-a schimbat si produce prosti pe banda rulanta.
Cartile de citit nu mai sunt obligatorii, daca s-ar da teste adecvate cartii, vazandu-se cine a ctit cartea respectiva sau rezumatul in functie de raspuns si implicit, nota primita, s-ar pune pe treaba.
De asemenea, si parintii au o influenta destul de mare. Daca ei sunt mai inculti si nu au pregatirea necesara, nu stiu sa isi educe copilul, sa il determine sa invete, sau sa citeasca.

3 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Eu dacă mă uit la video bloggeri văd doar niște retardați cum o ard penibil în fața camerei.
Nimeni nu parodiază nimic. Ăștia nu înțeleg termenul de parodie. Au impresia că dacă imită ceva scoțând în evidență defectele într-un mod jenant de evident, e parodie.

| EarsOfAFox a răspuns:

Parinti mediocri + mass-media cu emisiunile megamediocre ale lui Dan Negru in top si alte tampenii de genul.
Ai vazut tu vreun canal de televiziune pentru publicul larg care face reclama la nu stiu ce aparitie de carte? Crezi ca lumea sta la ora 10:00 pe PROTV ca sa-l urmaresca pe Dan. C. Mihailescu murmurand ceva pe acolo? Inainte sunt stirile din sport. Se stie ca in Romania sportul e promovat inaintea cartii, de aici si nu stiu ce vedete care au lucrat cu corpul, niciodata cu capul.
Tot inainte e si meteo parca. Gandeste-te ca Florin Busuioc a castigat nu stiu ce premiu la nivel european ca fiind cel mai bun prezentator de stiri meteo, dar eu n-am vazut om mai enervant si stupid. 3/4 din prezenta sa pe ecran palavrageste gratuit despre lucruri ce n-au treaba cu vremea, comenteaza chiar stirile recente(alta categorie) de dinaintea sa, ce-i depasesc atributiile, iar 1/4 citeste si defectuos de pe un prompter. Macar panarama aia mai mica de Victor Slav isi face doar treaba de prezentator din toate punctele de vedere.hee hee

Zici Romania si tragi apa!

| tororoki a răspuns:

Poti privi fenomenul din alt punct de vedere. Cum pot sa fac bani usor? sa apar pe internet/la tv. Cum apar pe internet/la tv? prostindu-ma, sa fac "caterinca", etc.
Chiar daca ei sunt o parte din "problema" si noi aveam aceeasi vina deoarece ne uitam si facem audienta. Prosti au fost de la inceputul timpului doar ca nu a fost nimeni sa ii promoveze.