| mihaa a întrebat:

Eu sunt o fire mai sensibila, ma uit la filme de actiune dar decente, nu pot sa ma uit la filme horror, sau daca moare cineva, la mine pe strada incerc sa ocolesc casa respectiva(sper ca matusa mea care lokuieste cu mine sa traiasca 1000 ani)si daca pleaca sotu in deplasare, noaptea abia dorm, mi-e frica singura, dar ma rog, aseara am vazut un film cred ca pe national despre evreii, sincer citisem multe dar cand vezii filmul(stiind ca astea sau intamplat cu adevarat)si vazand neputinta oamenilor, strigatele de ajutor, asteptau la rand sa moara, erau aruncati in bucare cu foc sau gazati sau infometatii, ma socat, ma intreb, oare d-zeu unde a fost atunci sau exista? acesti oameni au platit pentru simplu fapt ca erau evreii si din pacate mai exista asa monstri care omor oamenii, chiar aacum am vazut la stirii la un barbat ia omorit fetita si nevasta impuscate, ma intreb, pana cand vor fii toate aceste barbarii?, pana cand un om nevinovat va platii cu viata, si oare d-zeu exista? sincer am o stare aiurea, ma simt f rau, mi-e frica sa mai ma uit la televizor

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Mihaa, ai dreptate, numai ca orori au existat da cand lumea si pamantul.Razboaie,inchizitia,crime,incesturi,canibalism,etc. Problema care se pune, este de ce mai exista acum, in aceasta lume supercivilizata, cand se stie ca aceste orori nu au dus la nimic bun.De ce exista violuri, sechestrari de persoane, crime, rapiri, violenta? Parerea mea.este ca toate acestea se produc tot din incultura, proasta educatie, razbunare, mai rar boala. Atata vreme, cat exista producatori de jocuri violente pe computer, tinerii nu vor avea discernamantul sa aleaga bobul de neghina.Ai citit sper, intrebari chiar pe acest site, unde domnisoarele intreaba, cum se pot razbuna pe o situatie minora. Ce se intampla cand problema e mult mai complicata? Si ca sa fiu rautacioasa, barbatii sunt mult mai rai decat femeile (nici ele nu sunt sfinte, dar ma rog.) Presa, televiziunea, sunt pline de prezentarea unor acte de violentaa. Acest lucru, duce la o sensibilizare a persoanelor sensibile si educate.si nu a celor care ar trebui.Ar trebui sa invatam sa ne imunizam un pic impotriva acestor probleme.pentru ca altfel, ne imbolnavim. Te sfatuiesc, ca pentru o perioada sa nu te mai uiti la astfel de stiri si filme.Alege filme de dragoste.comedii,ceva mai usor.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Te inteleg foarte bine. Ma doare sufletul cand vad cate un gest necugetat. Stii cum se spune, o moarte este o tragedie, mai multe morti o statistica. Daca nu esti implicat cu adevarat privesti oarecum pasibil lucrurile acestea. Sunt totusi oameni mai sufletisti ca noi doi si altii carora le e greu sa accepte aceste realitati. Din pacate nu putem schimba nimic. As fi vrut eu sa pot sa fiu vreun super erou si sa fiu la locul potrivit in momentul potrivit pentru a schimba in bine cursul istoriei dar nu sunt. Trebuie sa acceptam realitatea dar sa nu ne multumim cu ea. Trebuie sa incercam sa schimbam ceva, chiar daca nu avem noi puterea sa facem prea multe. Daca nu suntem in masura sa schimbam cursul istoriei, unele razboaie macar sa schimbam cursul istoriei stingand razboaiele din noi si din altii.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Draga Mihaa,
De cand lumea si pamantul oamenii se omoara unii pe altii.Sunt exemple incepand din biblie, unde doi frati, Cain si Abel s-au omora intre ei, sau cand Irod a omorat toti copii sperand sa piara si Isus, apoi de la istorie ai invatat de si-de-mii de razboaie...Asa cum spune lukyman, obisnuieste-te si protejeaza-te de ceea ce nu-ti place sa vezi sau sa stii.Nu te mai uita la stirile de la ora 5, dezaxati vor exista mereu, ocoleste filmele violente, uita-te la comedii, la povesti de dragoste, urmareste canalele Discovery,(cu toate ca o sa vezi acolo ca si animalele se comporta ca si oamnii, sau mai bine zis oamenii se comporta ca animalele, fara mila si discernamant).

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cauta un pic mai adanc radacinile temerilor tale si imagineaza-ti ce ar trebui facut ca sa scapi de cele inutile. Toti avem momente de slabiciune, mai mult sau mai putin vizibile din exterior. Poate ai nevoie de liniste, poate de distractie, poate de o schimbare sau poate de siguranta? De obicei e vorba de varietate sau nevoia unui reper nou. Daca simti ca indoiala cu privire la Dumnezeu iti face rau, atunci poate ca de credinta ai nevoie, e o constanta indispensabila pentru cei mai multi din noi, fara care ne putem pierde usor. Vorbeste cu un preot, plangi daca ai nevoie sa te descarci. Si profita cand se incalezeste un pic vremea si alege o plimbare la aer decat un film in dormitor. Sincer, si mie mi-e frica sa ma mai uit la televizor, am renuntat acum cativa ani. Imi explic destul de simplu: nu fac parte din targetul emisiunilor. Cand aud toparlanii vorbind unul peste altul cu ton ridicat ma ia o greata usoara si o durere de cap, probabil o alergie ceva. Poate discovery sau national geographic happy

| mariomario a răspuns:

Eu cred ca exista dumnezeu si mai cred ca pntru toate exista un raspuns sau o explicatie

| luckyman a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti cu aceste lucruri. Societatea omeneasca este in involutie spre animalicul de unde a evoluat cu milioane de ani in urma. Cel mai puternic traieste, cel mai slab este eliminat incet, incet. Cel putin o perioada, pana te vei adapta si mental la realitatile lumii actuale incearca sa eviti emisiunile si filmele cu violente si horor ( si vai cat de multe sunt! ) si uita-te la emisiuni de divertisment si la comedii. Si atentie la scriere! Folosesti prea multi "i"!