| hypothesis a întrebat:

Explicati-mi si mie ce presupune sa fii "IN ASTEPTARE" la o facultate? Stiu ca daca esti asa si vrei sa intri, trebuie sa platesti la inceput jumatate din taxa de scolarizare? Ce se intampla daca platesc, dar nu reusesc sa intru la niciuna din facultatile, sa zicem, ASE-ului?

1 răspuns:
| Yukidaruma a răspuns:

"În așteptare" sunt aceia care nu au fost nici respinși dar care nici nu au intrat încă la o facultate. Asta se întâmplă de obicei când la un domeniu al unei facultăți unde s-au ocupat toate locurile până la afișarea rezultatelor finale deoarece se pot elibera dacă nu se înmatriculează cei admiși la timp sau când alții se retrag. (de obicei absolvenții cu medii mari aplică la mai multe facultăți și dupa aia aleg singuri unde vor să meargă). Dacă locurile se eliberează și îți apare acolo că ai fost admis la "cu taxă", abia atunci mergi și plătești procentul din taxa de școlarizare cerut de ei. Succes!