| lovegirl15 a întrebat:

Harry Potter vs Twilight. Ce alegeti? Argumentati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry Potter >Twilight
de ce?
Harry Potter poate fi citit si de fratele mai mic, si de sora mai mare, si de mama, si de bunica happy
Twilight se adreseaza numai fetelor de 13-15 ani care viseaza la baiatul perfect...
Hermione Granger > Bella Swan
Hermione Granger a trecut prin multe probleme, deoarece ceilalti se purtau urat cu ea pentru ca avea parintii Incuiati (adica nu sunt vrajitori). A trecut peste asta si a continuat sa lupte pentru a-si apara atat prietenii, cat si toti oamenii din intreaga lume, ajutand la invingerea lui Cap-de-Mort.
Bella Swan... cand a lasat-o Edward, a incercat sa se sinucida, fiindca nu mai suporta chinul si nu a fost capabila sa treaca peste durere. Te invata ca esti un nimic fara un iubit. Aiurea!
Unii oameni spun ca nu exista dragoste adevarata in Harry Potter. J.K.Rowling a scris o poveste de dragoste mai buna intr-un capitol decat a scris S. Meyer in 4 carti. In Hp exista si dragostea dintre prieteni, dragostea parinte-copil si dragostea "adevarata", cum o numiti voi".
In Twishit este numai romantism, un bob de aventura si 3 glume despre blonde nu foarte amuzante.
In Harry Potter exista, pe langa astea, si actiune, drama si e si horror, daca te gandesti la scena din pestera in care era ascuns medalionul din carte-a a 6-a. In plus, Rowling a reusit sa ma faca sa rad la 2 min dupa ce a reusit sa ma faca sa plang.
Ca vorbim de plans, pentru Twilight nu am varsat nicio lacrima atunci cand am citit.
La Harry Potter am plans de mai multe ori: cand au murit Sirius Black, Dumbledore, Fred, Dobby, Moody, cand Harry si Hermione au mers impreuna in Pestera lui Godric, la mormintele parintilor lui Harry, cand Harry se ducea in Padure Interzisa, spre propria moarte, la Epilog pentru ca a fost prea tare si pentru ca s-a terminat cartea.
In Twilight nimic nu se intampla niciodata. Edward o salveaza pe Bella, Jacob o salveaza pe Bella, Bella il salveaza pe Edward, Edward si Jacob o salveaza pe Bella, Volturii vin ca sa se lupte cu Cullenii, dar pana la urma nu se intampla nimic, doar vorbesc si moare un personaj secundar neimportant.
Rowling e mult mai inventiva decat Meyer. Ea a creat singura o lume magica, cu vrajitori si creaturi magice care au propriile scoli, sporturi si cai de transport. Sa nu uitam ca aceasta lume are chiar si un minister.
Sa-mi spuneti daca am uitat ceva si scuze daca am facut greseli in tiparirea vreunui cuvant. Nu mai stau sa verific.

3 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Niciuna din variante, pentru ca mi se par aiureatongue

| DorothyAnn a răspuns:

Harry Potter- urasc filmele cu vampiri din ficati si detest in mod special Twilight, cred ca se pune accentul pe dragoste.....asta e impresia lasata, in schimb, prima reletie din Harry Potter a lui Harry a fost in cartea a cincea, iar Ron si Hermione au devenit un cuplu in ultima carte......aici se pune frumos accentul pe prietenia puternica care distruge orice obstacol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thanks Mate =)