| Justme12344321 a întrebat:

Hei, am o intrebare pentru cei care au cunostinte in domeniu... unchiul unei prietene anul trecut in septembrie a condus un scuter fara permis in stare de ebrietate, pe un drum la sat, si a pierdut controlul intr o curba si a intrat intr-un stalp cu capul, s-a ranit pe el, bine ca nu au fost si alte victime. A venit salvarea, a reusit sa ajunga la spital, a scapat cu viata... pana atunci nu a dat nici o declaratie. Azi l au sunat de la sectia de politie sa mearga sa dea o declaratie. Ce credeti ca va pati. Cred ca se va alege cu un dosar penal si eventual cu o amenda. Voi care cumoasteti legile mai bine, ce credeti ca va pati rau?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal. A comis 2 infracțiuni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Starea de ebrietate a fost consemnată undeva? Dacă nu, el când dă declarația să nu spună nimic despre asta. Stâlpul a fost deteriorat?
Dacă nu, să spună ca pierdut controlul autovehiculului. Va fi pedepsit pentru conducere fără permis.

| Drimmero a răspuns:

Dosar penal clar si risca puscarie. A condus beat si fara permis + ca a facut si accident. Astia sunt pericol public pe sosea, pun vieti in pericol din inconstienta lor.