| anonim_4396 a întrebat:

Hei
De ce când vorbesc cu cineva îmi caut ceva la care să fiu atentă apoi stau cu gândul acolo și număr în gând in timp ce acea persoană îmi vorbește?
Azi m-am întâlnit cu o persoană el îmi povestea despre întâmplările lui iar eu am băgat mâna în buzunar am găsit o cască o întorceam pe o parte și alta numărând până la trei,de ce fac asta? De ce nu sunt atentă la discuție? Apoi i-am dat niste răspunsuri fără sens, i-am văzut expresia feței ca și cum,, ce tâmpenii scoate pe gură"

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu ai putea avea o forma usoara de autism (chiar dupa descrierea facuta de tine):
ADHD - Tulburarea cu deficit de atenție/hiperactivitate

https://helpautism.ro/......itate-adhd

Ca sa fii sigur de diagnostic, te sfatuiesc sa-ti faci programare la un psihiatru si dupa consultatie, ti s eva spune clar ce anume ai si cum se poate corecta atentia ta.

| VoidEternal a răspuns:

Vorbește cu un psiholog. Daca nu cumva te apuca număratul și atunci.