| anonim_4396 a întrebat:

Hei, de ce credeți că în secolul XXI, oamenii devin tot mai dornici de a pune diagnostice și unii care nu au nici măcar 8 sau 12 clase terminate, au dorința de a pune etichete și diagnostice tuturor, deși ei nu știu nici să citească o carte sau nu știu să facă rezumatul unei cărți. Dar oamenii din secolul acesta devin tot mai dornici de a pune diagnostice "după ureche" și unii chiar trăiesc în aceste repere ale "diagnosticelor".

Am citit într-o carte ceva despre anxietate și acea carte susținea că de fapt o boală psihică sau o tulburare reprezintă de fapt un cumul de mai multe sentimente și emoții, care în realitate le simțim diferit în funcție de context ci cu toate acestea noi oamenii tindem să ne punem acele etichete și să introducem un cumul de emoții într-o etichetă/tulburare. Zicea ceva de genul, cum că în spatele anxietății de fapt pot sta atât timiditatea (ceva total normal, la jumătate din Mapamond), rușinea ori timorarea, ceva la fel de normal în anumite momente ale vieții. De altfel și fără aceste emoții negative, am deveni roboți fără sentimente ori chiar psihopați ce nu vom da răspundere de faptele noastre. Ori chiar nu vom ști să ne apărăm, atunci când chiar trebuie, pentru că am avea just serotonină și zenitate. Adică în fața jefuitorului care ne zâmbește noi plini de serotonină vom zâmbi la rândul nostru și ne vom lăsa fraieriți și jefuiți. Sau pur și simplu nu ne va mai păsa de nimic și nimeni. Tot în acea carte susținea că de fapt dacă noi am fi în stare să ne identificăm în fiecare caz particular emoția din spatele "anxietății" "depresiei" sau orice altă tulburare/boală, oamenii ar fi mai siguri pe ei și ar fi mai în control asupra lor și asupra emoțiilor lor. Și nu s-ar ascunde după acele etichete.

Așa că mă gândeam de la această idee, că poate de fapt societatea actuală dorește cumva să ne "uniformizeze" dar și "îmbolnăvească" de altfel?
Adică v-ați gândit că poate în spatele acestor toate diagnostice și frici de diagnostice (fără a minimiza bolile psihice sau a contrazice DSM-ul, cred în ele da, dar) pe care ni le pune societatea și astfel noi plecăm cu rețete interminabile de la medicii psihiatrii și cu frici și fobii imense că da, poate nu trebuia să ne naștem, că da, suntem astfel "stigmatizați" de public/societate, marginalizați și astfel din boala numită schizofrenie/nevroză/borderline, o mai dau și într-o anxietate huge, în fine.

Ideea pe care o propun este, v-ați gândit că astfel societatea ocultă ori societatea aia care a visat mereu la o lume perfectă, miliardară și eternă, superioară, ceva din lumea aia a lui Darwin, evoluționistă/perfecționistă/puternică, de fapt să urmărească să ucidă lumea care la origine ar fi normală, poate doar cu un mic iz de nebunie, dar care până la urmă zace în noi toți?

Și din nou susțin că nu minimizez bolile, însă să fim serioși acum, bolile există, orice ar fi și nimeni nu marginalizează pe cineva că are cancer sau nu știu ce disfuncție fizică și sincer nici omul care primește diagnosticul de cancer nu se simte inferior cu ceva. Știe însă că va lua toată viața tratament și că da, viața i se va scurta de la acel moment în colo, ori că nu-i va mai funcționa 100%
ci poate un 80, 75% funcțiile vitale. Cam același lucru se aplică și în cazul bolilor psihice/tulburărilor.
Deci atunci de ce toată această "drama qween" socială în jurul bolilor psihice, dar și parcă o faimă a lor. Pe cât de mult fug oamenii de ele sau de frica de a nu înebuni, ori de frica de a nu întâlni un nebun în cale, pe atât de cool se simt oamenii parcă atunci când pun diagnostice psihice altora ca și când ei ar fi studiat medicina și ar fi tocit din scoarță DSM-ul și ar fi făcut practică la psihiatrie ori la morgă.
Deci, nu cumva asta urmărește de fapt tot societatea actuală, care dorește să înebunească lumea tot mai mult?
O luptă pentru supremație, dar și o luptă pentru exterminarea oameniilor din păturile de jos sociale?
De altfel în trecut aristrocrația avea nevoie de noi, pentru sclavie. Azi va avea AI-ul pentru sclavie sau chiar un parteneriat easy și fără conștiință.
Și cum să ucidă oamenii în masă? Dacă nu prin propria minte și prin propria așa zisă "nebunie"?

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ce conteaza ce urmareste societatea actuala?
Cat timp tu esti stapan pe tine si pe emotile tale poti vedea orice posibila inselaciune care vine spre tine, nu mai privi atat de mult in exterior catre alte opinii si alti oameni, o sa o iei razna, fiecare e responsabil de propria educatie si propria trezire spirituala, persoanele care nu sunt dornice de cunoastere vor ramane oricum oarbe chiar daca le pui adevarul in fata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Acum hai sa repetam impreuna "Queen, nu qween." de 32.487 de ori. Continuam discutia dupa aia.

Răspuns utilizator avertizat