| irinuk28 a întrebat:

Hei, hei TPU, cu cine votați?
De ce?
P.S. Pe cine votați ca președinte al țării!

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis mi se pare cel mai puţin nepotrivit, deci mai potrivit decât contracandidaţii săi (în majoritatea privinţelor).

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg :))

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

| irinuk28 explică (pentru NOname):

Da, și eu cred la fel. Cu toate că unii nu-l vor vota, datorită faptului că, deh, un neamț să ne conducă țara, dar atâta timp cat e cel mai capabil dintre toți (părerea mea), poate să fie și chinez, numai să găsim calea cea bună!

| NOname a răspuns (pentru irinuk28):

Aşa e, Iohannis putea să fie şi chinez, dar s-a întâmplat să fie român, român de origine germană (vreunul "pur-sânge", cum se consideră mulţi, nici nu cred că o să găseşti, poate doar pe hârtie; toţi suntem nişte corcituri, nu că ar avea vreo relevanţă).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe toti o sa-i votez.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eu o sa fac o casuta speciala si o sa scriu CryOfTheBlackBirds, urmata de o injuratura adresata toti politicienilor.

| MskDesign a răspuns:

Urmaresc foarte mult politica! Cu cat ma uit cu atat ma scarbesc de acesti sarlatani. Avem daca nu ma insel 16 candidati.Cata rusine! Imi este mie jena ca reprezint o tara cu atati candidati.Intr-o tara serioasa ar fi un maxim de 4-6 maxim.Se vede ca cireasa de pe tort nu e pentru a face bine tarii ci pentru a fura cat mai mult.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Fix pe Victor Viorel Ponta. De ce? Fiindca e un om de bun simt cel putin la nivelul discursului politic si-al relatiilor cu tertii. Nu l-am auzit facand crize de isterie cu jurnalistii ca Basescu sau Antonescu, nu l-am vazut traind in vilele statului sau dandu-si singur case sau facand 6 case din "meditatii". Sunt convins ca va putea relationa in calitate de presedinte cu liderii europeni fara sa tina ca un golan mainile in buzunar si sa mearga pe bordura doar ca sa fie langa Obama cum a facut Base, sau sa-i minta ca in Romania presedintele nu poate fi demis. Cred ca multi dintre voi nu stiu care sunt atributiile unui presedinte si ca legile si politicile economice RAMAN in sarcina parlamentului si guvernului.

Sa-i analizam pe ceilalti:

O jigodie infecta care ba zice ca si-a facut 6 case din meditatii, ba ca a fost ajutat de rude, ba ca "ghinion" ca ceilalti profesori n-au putut, dupa care se corecteaza ca o cutra "ghinion pentru mine". Sau care a distrus un intreg partid punandu-l din cadrul liberalismului la popularii europeni, facand alianta cu cei pe care PNL-ul i-a spurcat cu injuraturi ani de zile. Unde mai pui ca intrebat cate articole are constitutia a spus "nu raspund la provocari". Un mizerabil care nu stie sa se exprime, nu e in stare sa aiba o intonatie de om normal si ranjeste ca dobitocul cu orice ocazie.

Cine ar mai fi? Mojica Morcovei? Doar sa fii imbecil sa votezi monstrul ala de om.

Dan Diaconescu care deja e dus cu capul, Vadim care nu se simte nici el mai bine, Funar un hot de partide, curva de Udrea, curva politica desigur care a distrus ministerul facand parcuri in pustietati, terenuri de fotbal in sate cu batrani sau telegondole, totul in loc de drumuri, si se afisa ca o centurista cu posete de mii de euro si tocuri de 10 cm. Acum e in blugi si cu oja si ruj roz si isi face poze pe plaja cu Base desenand inimioare. Cand nu face asta isi inlatura din partid pe toti cei care nu-i convin, desi partid cu papahagi si preda nu prea e partid e spital de cucubau.

Ar mai fi Tariceanu si Melescanu, oameni de bun simt cu discurs calm si linistiti.

Parca mai sunt cateva forme de viata necunoscute publicului larg sau alde William Branza. William asta cu clipitul lui lent din pleoape sa se duca sa tina un discurs la Accept ca e prea pretios.

Iar unguroii subversivi sa ii voteze cine vrea si apoi sa plece cu tot cu ei din tara daca atat nu le convine o republica indivizibila.

Repet, trebuie sa fii bolnav mintal sa vezi tot ce spune Iohannis cu gura lui, modul in care isi bate joc efectiv in interviuri de noi si sa planuiesti sa-l votezi ori ca-ti place ori doar pentru ca nu-ti place Ponta.

Dar in Romania in care o sumedenie de bolnavi mintali l-au pus presedinte pe Base, nimic nu ma mira.

| TortQuemado a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Antena3 e aici?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TortQuemado):

Radu Tudor de la Antena3 a zis mai voalat asa ca Ponta nu-i barbat ca in momentul in care s-au adus batranii aia cu autocarul la audieri a fost slab de inger si n-a reactionat mai ferm. Badea il toaca si nu-l sufera, si mai sunt destui, si Dana Grecu face nazuri, asa ca daca nu te uiti nu mai imi repeta mizerii spuse labe1 teveu

| TortQuemado a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dar văd că știi tot ce mișcă pe acolo. Până la urmă, mi-am primit răspunsul așteptat. Nu e nevoie ca toți anteniștii să-i ridice statuie lui Ponta fățiș, e de ajuns să-i facă praf pe restul cu tot felul de minciuni, calomnii și extrapolări; asta tot lui Ponta îi servește, dar văd că tu nu cunoști ce e aia o anti-campanie.
Cât despre B1, sunt tot un jeg, doar că un jeg mai mic, fiindcă sunt mai nepricepuți la propagandă mincinoasă și manipulare. Dacă ar putea, ar fi și ei un jeg cel puțin egal cu A3.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TortQuemado):

Nu imi trebuie sa mint cand e vorba de Iohannis, ca cineva sa spuna ca e un om super ok si corect in ciuda a ceea ce Iohannis spune cu gura lui pe la tv, acel om trebuie sa fie extrem de prost sau rau intentionat.

| Adriiian a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ponta e fost membru SIE NICI MACAR NU A ANUNTAT ASTA... El poate fi santajat oricandwinking. Iar nu e corect ca un om manevrat de alti sa conduca tara, voi chiar nu ganditi?
Klaus Iohannis este cel mai corect candidatwinking

| Sociopat a răspuns:

Votez cu toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as vota pe mine daca as candida.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu tot pe mine m-as vota! Inseamna ca avem doua voturi? thinking

| irinuk28 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| irinuk28 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

3, cu mine \m/!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru irinuk28):

3 cu tine? smug Unde?

| irinuk28 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

raised eyebrows 3 "voturi"! Cu mine, in total!

| ubox7007 a răspuns:

Eu sunt sin Sibiu si pot spune ca orasul s-a schimbat total de la venirea la putere a lui Klaus Iohannis, multe strazi s-au asfaltat, apa care o beau de la ghiveta nu are gust, pe la 6 jumate dimineata vezi angajati unei firme de curatenie comunitare (nu stiu cum se numeste firma) care matura si golesc cosurile de gunoi, scoala la care am mers eu si mama mea si cel mai probabil si viitorul meu copil s-a renovat si chiar ii se mai adauga un corp nou, concerte, multe lucruri care mi se par normale, dar in orasele care nu sunt in Transilvania (asta ca sa accentuez faptul ca a fi sas nu e decat un lucru bun) nu se vede acest "normal".

| Mădălllinna a răspuns:

Nu cred ca voi merge la vot... L-as vota pe Vlad Tepes. sincer!

| irinuk28 explică (pentru Mădălllinna):

Hm, e mort, dar nah oh go on!

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Eu votez abstinenta:

http://saccsiv.wordpress.com/2014/10/26/adrian-grigoriu-ce-facem-la-vot/

http://nuvotati.wordpress.com/2012/05/03/ce-reprezinta-votul/

O sa ziceti ca sunt spalat pe creier, numai ca este si acest demers un drept, adica sa NU votez, chiar daca in viitor poate nu va mai fi, dar daca pana acum societatea a putut sa functioneze cu viata ei grea, ce-i drept, de pana acum si cu aceata optiune de a ti se permite sa nu te prezinti la vot, de ce nu ar putea functiona si de acum in colo, mai ales ca motivele pentru a NU vota prezentate in acele articole sunt bine argumentate, acele argumente fiind cat se poate de veridice din moment ce orice om de buna credinta le poate observa daca acorda o minima atentie in a reflecta asupra lor?

| TortQuemado a răspuns:

Nu, pot și altfel. Dar nu m-apuc pe aici să fac campanie. 'Țelegi matale? Nu pentru că n-aș avea o opțiune pe care am ales-o, ci pentru că nu sunt atât de naiv să-i fac campanie cu ridicat osanale. Fiindcă știu că nu merită un asemenea efort și avort de conștiință, chiar dacă va avea votul meu.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TortQuemado):

Nu toti sunt prosti coane, iar argumentul nu dau argumente ca nu vreau sa fac aici campanie cu tine e fix pentru ca n-ai. Repeti ca un patefon basisme si atat.

| TortQuemado a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat. Repeti ca un patefon basisme si atat.
Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme. Repeti ca un patefon basisme.
Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme. Basisme.

Folosește cuvinte ca „băsism" și „băsist".
Tot eu sunt patefonul.
kek

| TortQuemado a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dacă tot mi-ai umblat prin răspunsuri, ai văzut că am zis nasoală de Udrea, care e candidata lui Băsescu. Cum se pupă asta cu băsismul meu? A, stai, că la A3 v-au instruit că și Iohannis și Macovei sunt tot prelungiri ale lui Băsescu, deci cam tot ce e anti-Ponta și relevant e de sorginte băsesciană. Te-au lucrat bine de tot ăștia, ce să zic.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TortQuemado):

Auzi tu de anticampanie ai auzit? Eu cred neinfluentat de nimeni ca un partid ca PDL-ul nu are cum sa se dezica de Basescu si invers asa pur si simplu dupa 8 ani de zile ca "de-aia" Problema ta ce crezi, e problema celor de la antene sau b1tv ce latra, eu nu am nevoie de ei eu imi formez o opinie logica. In plus cred ca ai cam uitat declaratiile lui Basescu. Mai ieri ne spunea ca-l voteaza si-l sustine pe Iohannis, apoi s-a razgandit si-l facea albie de porci alaturi de Ponta de la tribuna prezidentiala si pe la ziarele online. Nu sunt sigur de nimic, dar sunt mai inclinat sa cred ca ceva nu-i in regula decat sa cred in faptul ca PDL-ul si Blaga s-au rupt asa de Base fara drept de apel. Si nu eu ci Iohannis s-a dus si-a pus PNL-ul in bratele lui Blaga sa faca ACL de unde pana mai ieri PNL-ul si PDL-ul se spurcau reciproc de le venea acru. N-am nevoie sa ma spele nimeni pe creier, e suficient sa observ faptele si sa-mi pun intrebari. Tu ce garantii ai? Ca nici eu n-am nici o garantie, dar decat sa risc...Si pentru ce sa risc? Pentru conu "ghinion" Hai nu mersi. Voteaza ce doresti dar nu-mi vinde gogosi ca nu tine. Tu crezi ca am incredere orbeste in Ponta? Ti-as povesti eu pe indelete toate aspectele dar esti chitit si nu mai am rabdare.

| deny2002 a răspuns:

M-as vota pe mine happy

| Voicu_Ionela_1999 a răspuns:

Cu Victor Ponta... cu toate ca multa lume il critica eu zic ca merge incercat. nimeni nu stie ce vrea el sa faca cu adevarat pentru tara

| sweetnov a răspuns (pentru Voicu_Ionela_1999):

Interesanta logica pentru a il vota.

| sweetnov a răspuns:

Initial ma gandeam sa nu ma duc la vot dar daca nu votez e ca si cum ar avea Monta sanse mai mari sa iasa chiar din primul tur. Extrapoland la un numar mai mare de cetateni, deci consider ca e bine ca lumea sa mearga la vot, indiferent de preferinte(fiind ele si nule).
Batranii din mediul rural si prostimea in general il vor vota sigur pe Mickey Mouse, numai si din simplul fapt ca a avut grija sa-si puna nenorocitul afise electorale si pe latrina din curtea/gradina omului, nu mai are rost sa mentionam restul manariilor pe care le face.

O voi vota pe Monica Macovei pentru ca e cea mai capabila din punctul meu de vedere(avand in vedere realizarile pe care le are si ce-si propune sa faca, plus ca are si o imagine foarte curata; e o femeie respectata si respectabila) si totodata am asa o ambitie mai irationala in mine sa avem o femeie presedinte(asta nu inseamna ca trebuie sa fie Udrea bleah, Monica are mai multe coite decat ea laughing )...dar cu putin realism il votez pe Iohannis(o varianta convenabila) in al doilea tur fiindca Monica n-ajunge sigur pe acolo.

Sa-l votezi pe Monta denota sa n-ai nici cel mai mic dram de bun simt pentru tara asta.

Puie Monta!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru sweetnov):

Saracu de tine, esti un basist mic care vrea sa-si vada tara in acelasi jeg al ultimilor 10 ani de presedintie basesciana.

| sweetnov a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Http://www.timesnewroman.ro/......candidatii

Mai trebuie sa-mi spui ca articolul nu e unul serios si m-ai dat pe spate, Sherlock!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru sweetnov):

Hai lasa firifomfleurile ca ideea e aceeasi. trebuie sa fii debil mintal sa votezi Iohannis dupa ce l-ai vazut ce-a facut din PNL si dupa ce l-ai vazut ce spune el cu gurita lui in diverse interviuri. Dar asa cum am mai spus, l-am avut pe Base 10 ani tot din cauza unui numar mare de imbecili care l-au votat.

| Ionuttzzuu a răspuns:

Votam cu oricine numai nu Ponta happy
Orice rau mai mic va fi mai bun. Iti recomand sa te uiti la emisiunea Biziday - doar atat iti spun happy

| TheMεchαnix a răspuns:

Prost să fii să te mai duci la vot.

| NOname a răspuns (pentru TheMεchαnix):

...da' parcă tot e prostia mai mare să te laşi pe mâna proştilor.

| irinuk28 explică (pentru TheMεchαnix):

Perfectă dreptate aiwinking!

| Simion_Ionut_1989 a răspuns (pentru TheMεchαnix):

Daca candida basescu, cu oamnei ca tine iesea sigur iar presedinte bravo te felicit esti varza!

| Koala1234 a răspuns:

Klaus Iohanis! Parerea mea este ca el este cel mai putin nepotrivit!

| Pisicutza_Pisi_1970 a răspuns:

Normal e secret cu cine votezi. Voteaza cu cine crezi tu ca ne-ar conduce bine fara sa lase tara in jos. (chiar daca toti mint si vor doar bani)