| anonim_4396 a întrebat:

Hei,pot da la amanet si pietre pretioase? Mai exact, un inel cu rubin.

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Poti sa dai, dar ei nu o sa-ti plateasca valoarea pietrei ci numai a aurului in functie de karate.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Piatra se scade-aproximativ-din greutatea materialului acceptat.La amanet nu se evalueaza pietrele pentru ca e nevoie de o pregatire speciala.Si rubinul nu are cine stie ce valoare

| Geojorjy a răspuns:

Inelul, dacă este de aur sau argint, îl primesc, scăzând din greutatea lui, greutatea estimativa a pietrei. piatra nu prea are valoare la amanet