| ANONIMAAA37 a întrebat:

Hei Tpu.Am nevoie de ajutor la engleza.Imi puteti explica prezentul simplu si prezentul compus?

1 răspuns:
| 393Dan a răspuns:

Prezentul simplu e cand folosesti verbul la forma cea mai simpla. Exemplu: I/You/We/They (work) in Bucharest. He/She/it (works) in Bucharest. I/You/We/They (like) dogs. He/She/it (likes) dogs.

Prezentul compus il folosesti cand actiunea se petrece in prezent. Ceva continuu. In acest caz verbele le termini cu "-ing". Ca de exemplu: Eu (merg) la magazin "I (am walking) to the store". Copiii (joaca) fotbal. "The children (are playing) football".
Insa vezi cuvintele "am" si "are"? fiecare pronume are are distinctia sa. I - am; You - are; He/She - are; We - are; They - are; it - is. Inca un exemplu: Noi (ne jucam) cu focul. "We (are playing) with fire."
Sper c-am lamurit cat de cat pe intelese.